Strona główna Wydarzenia / Events Dziś w Kanadzie Swięto Dziękczynienia

Dziś w Kanadzie Swięto Dziękczynienia

543

Święto Dziękczynienia w Kanadzie jest obchodzone w drugi poniedziałek października. Jest to Święto celebrowane głownie w Kanadzie i USA.   Historia dnia dziękczynienia w Kanadzie sięga wstecz do angielskiego odkrywcy, Martina Frobishera, który bezskutecznie próbował znaleźć przejście północne do Chin. Udało mu się jedynie założyć osadę w Kanadzie. W roku 1578 Frobisher odprawił oficjalny ceremoniał w miejscu, które teraz zwane jest Nową Fundlandią i Labradorem aby podziękować Bogu za przeżycie tak długiej wyprawy. Po obfitującej w sztormy podróży przez Ocean Atlantycki, przybił w końcu do brzegów obecnej Ziemi Baffina. Frobisher wraz z załogą ukląkł na stałym lądzie, by modlitwą podziękować Bogu za ocalenie, po czym wszyscy chciwie rzucili się na soloną wołowinę, suchary i groszek. Ceremoniał ten uważany jest za pierwsze kanadyjskie dziękczynienie i jedno z pierwszych oficjalnych obrządków dziękczynienia w Ameryce Północnej.

Dziękczynienie wypływa z wewnętrznego przekonania, że wszystko pochodzi od Boga, oraz że Bóg jest źródłem wszelkiego dobra. Dziękczynienie pozwala nam doświadczać, że “więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu”. Niestety, we współczesnym świecie, odchodzącym od Boga, słowo dziękczynienie i dziękuję coraz bardziej zaczyna tracić na swoim znaczeniu a zastępuje je takie myślenie, że wszystko bierze się “samo z siebie” „ „my musimy to mieć i wszystko nam się należy”. Za wiele rzeczy oczywistych wcale nie dziękujemy. Dziękczynienie winno być postawą, która towarzyszy nam każdego dnia we wszystkich naszych doświadczeniach. Jakże piękna jest postawa człowieka, który dziękuje Bogu za Jego dary i tymi darami dzieli się z innymi. To On sprawia, że nasz świat jest przede wszystkim Jego, to znaczy Boży. My z Jego świata odejdziemy a On pozostanie na nim służyć innym, i w tym jest chyba sens Święta Dziękczynienia.

Dla wielu z nas Święto Dziękczynienia to po prostu długi weekend, czas na odpoczynek i spotkania z rodziną przy posiłku, składającym się z indyka, tłuczonych ziemniaków i żurawin. Dla nas imigrantów kanadyjskie Święto Dziękczynienia to również okazja do podziękowania za życie w nowym kraju, w dostatku i bezpieczeństwie.

Nie tylko w Święto Dziękczynienia, ale każdego dnia mamy wiele powodów, by odczuwać wdzięczność wobec Boga, a mimo tego raczej rzadko dziękujemy. Na ogół zachętę do dziękowania budzi w nas zauważalna skala materialnych obdarowań. Nieraz potrzebujemy pogłębionej refleksji, by wdzięczność stała się stałym „nastrojeniem” serca, każdego dnia.

Happy Thanksgiving

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.