Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2016 w Edmonton

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2016 w Edmonton

58

12 marca 2007 parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W roku 2013 członkowie Klubu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Edmonton postanowili, że 23 marca jest ważną datą w historii obu Narodów i wspólne celebrowanie jest najodpowiedniejszym sposobem upamiętniania tego wydarzenia. Bowiem nie ma chyba wśród narodów świata podobnego przykładu przyjaźni we wspólnej wielowiekowej historii jak Polska i Węgry. Praktycznie od powstania tych dwóch państwowości, węgierskiej i polskiej, trwa nieprzerwana współpraca, przyjaźń, a wspólni bohaterowie naznaczają chlubnie historię tych dwóch państw. Tysiącletnia historia i przyjaźń narodu polskiego i węgierskiego jest unikalna w Europie. Więzy łączące oba narody są przykładem bohaterstwa i umiłowania wolności.

10 kwietnia br. już po raz trzeci obchodzony był w Domu Polskim w Edmonton Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wśród dostojnych gości był miedzy innymi John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton. Obecni byli też przedstawiciele organizacji polonijnych i węgierskich oraz młodzież.

Zarazem przeszłość, jak i przyszłość nakłada na nas – Polaków i Węgrów – obowiązek, byśmy naszą wspólną historię i przyjaźń napisaną przez najlepszych synów obu narodów zachowali, pielęgnowali i przekazali następnym pokoleniom. Węgrzy od setek lat są bliskimi przyjaciółmi naszego narodu. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle “Polak, Węgier dwa bratanki …”. Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów. Pierwotny tekst miał następujące brzmienie: “Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”.

W programie artystycznym uroczystości serca zgromadzonej publiczności podbiły występy grup młodzieżowych. Młodzież swymi tanecznymi popisami poderwała zgromadzoną publiczność i wprowadziła widownie w niesamowity nastrój, a owacja na stojąco była nagrodą. Warto przypominać sobie 23 marca, jak ważne miejsce w polskiej historii zajmują Węgry. Przyjaźń Polsko-Węgierska jest nierozłączna, unikalna i niespotykana w kontaktach innych narodów. Dlatego niech duże słowa uznania i podziękowania popłyną w stronę organizatorów, którzy postarali się o stworzenie niezwykle podniosłej atmosfery w niedzielę 10 kwietnia 2016.

Edmonton być może jest jedynym miejscem na kontynencie północno amerykańskim gdzie manifestuje się wyjątkowość tego wydarzenia.

Z. Cynar, Polonia Edmonton News

Występ dzieci i młodzieży polsko-węgierskiej na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Edmonton podbił serca publiczności.

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.