Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Pamięci 2017

Dzień Pamięci 2017

239

W dniu 11 listopada br. tysiące mieszkańców Edmonton wzięło udział w uroczystościach Dnia Pamięci, które odbyły się w rożnych częściach miasta. Największa uroczystość, jak co roku, miała miejsce w Pawilonie Sportowym „Butterdome” Uniwersytetu Alberty. Tysiące ludzi przyszło oddać hołd tym wszystkim, którzy poświecili swe życie w walce o niepodległość, godność człowieka i wolność narodu.

Polscy Weterani II wojny światowej zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr 6 w Edmonton, w Towarzystwie Polskich Weteranów i Zgromadzeniu Rycerzy Kolumba uroczyście obchodzą ten dzień od wielu lat, od chwili przyjazdu do Kanady. Jest to dzień uczczenia pamięci żołnierzy poległych na wszystkich frontach, współtowarzyszy broni.

Wielu polskich żołnierzy, partyzantów leży w nieznanej, obcej ziemi, bez krzyża, daleko od Ojczyzny. Nikt nie odnajdzie ich grobów w dalekiej i rozległej Syberii. Chylimy czoła za Ich poświecenie i ofiarę życia. Niech pamięć o Nich wśród żywych pozostanie na zawsze.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci w Domu Polskim w Edmonton zaszczycili swą obecnością: Panstwo Langowie, John Szumlas Konsul Honorowy RP w Edmonton, Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie, księża z polskich parafii i młodzież harcerska.

Po zakończeniu uroczystości, podczas tradycyjnego obiadu żołnierskiego, Łukasz Dumicz otrzymał nagrodę pieniężną im. Bohaterów Monte Cassino od Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr 6 w Edmonton za wybitne osiągniecia w nauce języka polskiego. Łukasz ukończył język polski „Polish Language Arts 35” z wyróżnieniem w Polskiej Szkole Sobotniej im. Henryka Sienkiewicza. Na uroczystości obecna była Joanna Dumicz, mama Łukasza i Krystyna Dembowska, kierowniczka szkoły. Obecnie, Łukasz jest na pierwszym roku studiów. Nagroda i uznanie dla naszych młodych ludzi jest również zapewnieniem, że cel, który sobie postawili, jest piękny, dlatego warto do niego dążyć, a my, jako Polonia popierać. Kontynuacja nauki języka polskiego i utrzymywanie pięknych polskich tradycji swoich rodziców ma duże znaczenie dla nas wszystkich.

Dla nas Polaków język polski jest jednym z najważniejszych bogactw narodowych naszego państwa, obok godła, flagi i hymnu jest symbolem Polski. Dzieła wychodzące spod piór wielkich poetów są przepełnione uczuciami, których w innym języku nie sposób wyrazić. Nie da się ukryć faktu, że w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest czymś przydatnym a czasami wręcz niezbędnym. Otrzymanie nagrody to na pewno wielka radość dla osoby nagrodzonej, ale również zobowiązanie dla nas wszystkich, aby nigdy nie zapominać, jakie wartości dla naszej młodzieży polonijnej powinny być priorytetami w dzisiejszym świecie.

W tym miejscu słowa uznania i podziękowania trzeba skierować do wszystkich członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr. 6 w Edmonton za wspieranie nauki języka polskiego.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.