Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Nauczyciela w Edmonton

Dzień Nauczyciela w Edmonton

287

19 października br. w Polskim Klubie „Syrena” w Edmonton odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela, poprzedzona uroczystą mszą św. w kościele Różańca Świętego.
Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością: ks. Andrzej Sowa i ks. Paweł Nyrek z parafii Różańca Świętego i Siostry Służebniczki ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny przy parafii Różańca Świętego.
Gospodarzem tegorocznej uroczystości była Szkoła St. Basil, w której mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II .

Zapoczątkowany wiele lat temu Dzień Polskiego Nauczyciela w Edmonton stał się piękną tradycją i okazją do wspólnego spotkania i bliższego poznania wszystkich nauczycieli z polskich szkół w naszym mieście. Na ciepły nastrój tego słonecznego popołudnia przyczyniła się miła atmosfera z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.
Wszyscy nauczyciele otrzymali od kierowniczek szkół żywy kwiat róży, jako dowód wdzięczności za ofiarną pracę w szkole oraz słoik z miodem jako symbol troskliwości, porządku, mądrości i czystości.
Powodów do dumy i radości było wiele. Polscy nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby nie tylko nauczyć dzieci po polsku, ale również wychować ich w duchu polskim, co było widoczne w multimedialnej prezentacji. Dzieci w otoczeniu swych rówieśników uczą się odczuwać swoją polskość w trakcie procesu poznawania całego bogactwa wartości kraju ojczystego ich rodziców, które oferuje edukacja w języku polskim. Rodzice cenią pracę nauczycieli polonijnych i wielu z nich bierze aktywny udział w działalności naszych szkół polonijnych, oferując swoje zaangażowanie.
Edmonton jest znaczącym ośrodkiem szkolnictwa polonijnego poza granicami Polski. Dzięki wysiłkowi wielu ludzi powstał tutaj unikalny na tym kontynencie Angielsko – Polski Program Nauczania im. Św. Jana Pawla II, w katolickim systemie edukacyjnym, i w pełnym wymiarze godzin, gdzie stworzono pozytywne warunki do nauki dwóch języków, religii, kultury i tradycji narodu, historii i geografii kraju pochodzenia.
Polskie szkoły sobotnie im. Henryka Sienkiewicza i im. Marii Chrzanowskiej są uzupełnieniem tej edukacji. Środowisko polonijne w Edmonton może być dumne ze swych nauczycieli, którym należy wyrazić słowa uznania i podziękowania z okazji tegorocznego Dnia Nauczyciela.

Zygmunt Cynar
[fancygallery id=”3″ album=”14″]

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.