Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Matki 2016

Dzień Matki 2016

122

Najpiękniejsze święto w najpiękniejszym miesiącu roku to Dzień Matki. W niedzielę 8 maja br. świętowaliśmy w Kanadzie jeden z najpiękniejszych świąt w kalendarzu – Dzień Matki. W tym najpiękniejszym majowym dniu w roku każde dziecko w sposób wyjątkowy, uroczysty i wzruszający pragnie poprzez wierszyk i piosenkę powiedzieć swojej Mamie jak bardzo ją kocha. A każda Mama z łezką w oku, uśmiechem i radością przekazuje swojemu dziecku to samo. Święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie. Szczególnie w tym wyjątkowym dniu składamy Naszym Mamom życzenia ze słowami, które w kołowrotku codziennego życia jakoś nam umykają.

W „Liście do Kobiet” święty Jan Paweł II powiedział miedzy innymi: „Dziękujemy ci, kobieto — matko, która w swym łonie nosisz istotę ludzką w radości i trudzie jedynego doświadczenia, które sprawia, że stajesz się Bożym uśmiechem dla przychodzącego na świat dziecka, przewodniczką dla jego pierwszych kroków, oparciem w okresie dorastania i punktem odniesienia na dalszej drodze życia”

Obchody Dnia Matki w Edmonton odbyły się między innymi w polskich kościołach i tradycyjnie podczas miesięcznego zebrania Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego, które już od prawie 90 lat wypada na Dzień Matki. Po okolicznościowym przemówieniu minutą ciszy uczczono pamięć matek, które odeszły do wieczności. Na końcu zebrania wszystkie mamy otrzymały kwiat róży, jako symbol miłości i szacunku, było wiele życzeń i miłych słów.

Tegoroczne obchody Dnia Matki w naszej prowincji przebiegały w nieco smutnej atmosferze ze względu na trudną sytuację wielu rodzin z powodu wielkiego pożaru we Fort McMurray.

W duchu solidarności z pogorzelcami, członkowie Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego przekazali kwotę 5000 dolarów na pilną pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku pożaru, co było jednym z wielu miłych akcentów tegorocznych obchodów Dnia Matki w Edmonton.

Zdjecia i tekst: Z. Cynar, Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.