Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiego Emigranta w Edmonton

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiego Emigranta w Edmonton

244

2 Maja 2005 r. Stephan Mandel, Burmistrz naszego miasta uroczyście proklamował dzień 2 maja, jako Dzień Polskiego Emigranta w Edmonton. W tym dniu miasto weszło do historii, jako pierwsze w Kanadzie, które ogłosiło proklamację uznającą dzień 2 maja Dniem Polskiego Emigranta.

W tym roku Polonia w Edmonton celebruje ten dzień po raz dwunasty w polaczeniu z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Proklamowanie tego dnia przez miasto Edmonton, jako Dnia Polskiego Emigranta, jest w dowód uznania za wybitne zasługi społeczności polonijnej w Edmonton, wniesione w bogaty rozwój Stolicy Alberty.

Na dzisiejsze sukcesy edmontońskiej i albertańskiej Polonii składają się: poświęcenie pionierów, wysiłki emigrantów lat dwudziestych, emigracji wojennej, fali emigracji solidarnościowej oraz indywidualnych emigrantów ostatnich lat. Prestiż, autorytet i znaczenie budowane przez polonijną społeczność w Edmonton pomnaża dorobek całej Kanady, wprowadzając do niej niepowtarzalne akcenty wartości kulturowych, umiłowanie wolności i demokracji, przywiązanie do tradycji, języka, wiary i dziedzictwa kulturowego przez społeczną pasję działania.

Polonia edmontońska może być dumną z dotychczasowych osiągnięć i obchodzić Dzień Polskiego Emigranta w Edmonton z wysoko podniesioną głową.

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi Polskiej i Dnia Polskiego Emigranta w Edmonton, Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie zaprasza na uroczyste wyniesienie polskiej flagi na maszt przed Ratuszem w centrum Edmonton, które odbędzie się 2 maja br. o godz. 10: 00. Uczestnicy tej uroczystości proszeni są również o wzięcie udziału w uroczystej ceremonii otwarcia wystawy pt. „Za naszą i Waszą Wolność”, która będzie miała miejsce wewnątrz ratusza. Po obejrzeniu filmu pt. ” Bitwa o Monte Cassino” uczestnicy uroczystości są zaproszeni na wspólny poczęstunek.

Prosimy o jak najliczniejsze przybycie.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.