Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Flagi, Dzień Emigranta 2019 w Edmonton

Dzień Flagi, Dzień Emigranta 2019 w Edmonton

372

Uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polskiego Emigranta w Edmonton. W 2005 r. Burmistrz miasta Edmonton Stephan Mandel uroczyście proklamował dzień 2 maja Dniem Polskiego Emigranta. W tym roku Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie już po raz 13 zorganizował uroczystość podniesienia flagi państwowej na maszt w centrum Edmonton. Porucznik rezerwy Władysław Szwender w imieniu weteranów walk o Monte Cassino oraz Konsul Honorowy RP dokonali w dniu 2-go maja wciągnięcia na maszt Polskiej Flagi Państwowej przed Ratuszem miejskim, która powiewać
tam będzie do północy 2 maja.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli organizacji polonijnych i osoby prywatne. Okolicznościowe przemówienie o historii i znaczeniu polskiej flagi wygłosił Konsul Honorowy RP John Szumlas. W momencie wciągania flagi na maszt odśpiewano Polski hymn narodowy – “Jeszcze Polska nie zginęła”.

John Szumlas w swoim wystąpieniu podkreślił duże znaczenie Dnia Polskiego Emigranta w Edmonton i wyraził uznanie Kanadzie za przyjęcie polskich żołnierzy, którzy po wojnie szukali swojego miejsca, nie mogąc wrócić do Polski w obawie przed prześladowaniem przez komunistyczne służby. Porucznik Władysław Szwender podziękował za kultywowanie pamięci o jego poległych kolegach-towarzyszach broni. Maryla Hasek w imieniu organizatora uroczystości, Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie serdecznie podziękowała wszystkim za tak liczny udział w tej uroczystości.

2 maja pozostanie w naszej pamięci jako dzień, który najbardziej łączy nas Polaków w kraju i za granicą.

Bogdan Koral Konikowski