Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Czarnej Wstążki 2018 w Edmonton.

Dzień Czarnej Wstążki 2018 w Edmonton.

76

W listopadzie 2009 r., Parlament Kanady jednomyślnie uchwalił Ustawę ustanawiającą dzień 23 sierpnia każdego roku jako „Dzień Czarnej Wstążki” dla uczczenia pamięci ofiar komunizmu i nazizmu w Europie, a tym samym Parlament i Rząd Kanady jednoznacznie potępił zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez totalitarne nazistowskie i komunistyczne reżimy, składając ofiarom tych zbrodni i członkom ich rodzin wyrazy współczucia, zrozumienia i uznania za ich cierpienia.

Obchody Dnia Czarnej Wstążki mają na celu upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji w czasach stalinizmu i nazizmu, a równocześnie poparcie wartości demokratycznych dla umocnienia pokoju i sprawiedliwości .

Przez 50 lat reżimy komunistyczne w Europie Środkowej i Wschodniej systematycznie i bezlitośnie represjonowały ludzi o odmiennych wyznaniach i przekonaniach politycznych poprzez masowe aresztowania i deportacje. Tłumiono wolność słowa, własności prywatnej oraz niszczenie kultury narodowej i religii. Narody Europy Środkowej i Wschodniej były pozbawione podstawowych praw człowieka i godności, oddzielając je od demokratycznego świata za pomocą żelaznej kurtyny.

23 sierpnia 2012 w miastach Kanady grupy etniczne Europy Środkowej i Wschodniej, reprezentujące prawie 4 mln Kanadyjczyków, ogłaszają plan upamiętnienia haniebnego Paktu Ribbentrop-Mołotow, złowrogiego traktatu o partnerstwie między nazistowskimi Niemcami i Rosji Sowieckiej, którzy podpisali w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonując podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

W tym dniu szczególnie my, Polacy, zaznaczmy swoja obecność w budynku Parlamentu Alberty, bo jesteśmy bardzo świadomi tego, jak skrajne formy rządów totalitarnych praktykowane przez nazistowskie i komunistyczne dyktatury doprowadziły z ​​premedytacją do ogromnych zbrodni popełnionych na naszym narodzie i na milionach innych ludzi w skali jakiej nie widziano dotąd w historii.

Po 30 latach od upadku totalitarnych reżimów komunistycznych w Europie, wiedza wśród Kanadyjczyków na temat reżimów totalitarnych, które terroryzowały ich współobywateli w Europie Środkowej i Europy Wschodniej od ponad 50 lat, jest wciąż niepokojąco mała.

Powinniśmy wspólnie tę prawdę historyczną głosić, a obchody Dnia Czarnej Wstążki w Edmonton są do tego doskonalą okazją.

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.