Strona główna Wydarzenia / Events Dziękujemy za Rok 2017

Dziękujemy za Rok 2017

43

Zbliżamy się do końca 2017 roku, roku obchodów 150-lecia Kanady. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony rok 2017, za to, że obdarzyliście nasz Portal zaufaniem i byliście z nami. Rok 2017 był dobrym dla wszystkich związanych z Polonią, obfitował w znaczące wydarzenia.

Koniec roku to doskonały moment na podsumowanie, jest to czas do pewnej refleksji nad tym, co za nami. Zwykle nie lubimy wracać do przeszłości, bo jej już nie można zmienić, ona już była, jest za nami. Czasem jednak warto wrócić do przeszłości a szczególnie do minionego roku, aby podziękować za otrzymane łaski i sukcesy, które tworzyli zwyczajni ludzie, może wyciągnąć pewną naukę na następny rok.

Wydaje się, że jeszcze tak niedawno zastanawiano się w polonijnych organizacjach, co my, jako Kanadyjczycy polskiego pochodzenia od początku włączeni w budowę Kanady, jednego z najlepszych państw do życia na naszej planecie zrobimy, by uczcić znaczący jubileusz historii naszego kraju?

Dzisiaj możemy stanąć z wysoko podniesioną głową i powiedzieć, że odchodzący rok 2017 obfitował w wiele radości i sukcesów, z których możemy być dumni. Dla Polonii, był to kolejny rok kontynuowania naszych więzów z krajem naszego pochodzenia oraz ciągłego uświadamiania sobie naszej przebogatej kultury, przywiązanie do tradycji i języka. Obfitował w liczne wydarzenia kulturalne, związane z Kościołem i patriotyczne, których osiągnięcie miało szlachetny cel.

Z wydarzeń mijającego roku wybraliśmy te wydarzenia, które w naszej opinii zasługują na tytuł tych najważniejszych, te które odbiły się głośnym echem w naszym mieście i poza jego granicami:

27 czerwca 2017 r. w Bazylice św. Józefa w Edmonton na uroczystej Mszy św. Roger Karol Niedzielski przyjął święcenia kapłańskie z rąk Arcybiskupa Diecezji Edmonton Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Richarda Smitha – pierwsze w 25-letniej historii parafii Matki Bożej Królowej Polski. W niedzielę 2 lipca 2017 r. ks. Roger Karol Niedzielski odprawił w swojej parafii Mszę Świętą Prymicyjną. Wspólnota tej parafii przeżywała historyczne wydarzenie – pierwsze prymicje. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Prymicjant udzielił parafianom prymicyjnego błogosławieństwa. Przedstawiciele wspólnoty i organizacji polonijnych złożyli Księdzu Prymicjantowi życzenia a następnie odbył się uroczysty bankiet. Powołanie do służby Bogu i ludziom jest radością rodziny, parafii i społeczności polonijnej, jest Darem Polonii na 150-lecie Kanady dla Kościoła w Kanadzie. Ksiądz Roger Karol Niedzielski jest synem polskich emigrantów – Antoniego i Janiny Niedzielskich przybyłych do Kanady na fali tzw. emigracji solidarnościowej. Podobne wydarzenie miało miejsce 60 lat temu w roku 90-lecia Kanady w parafii Różańca Świętego w Edmonton, kiedy Mszę Świętą Prymicyjną odprawił śp. ks. Tadeusz Rataj.

4 listopada 2017 r. był Wielkim dniem w historii Polonii i naszego miasta. Na uroczystej Gali i Bankiecie z okazji 40-lecia przedszkola SISEM i 150-lecia Kanady wszyscy mówcy jednym głosem powiedzieli tak wiele miłych słów pod adresem naszych Sióstr Służebniczek i Polonii. Właśnie dzięki inicjatywie Sióstr i pomocy Polonii w Edmonton powstał piękny i nowoczesny plac zabaw, który przez długie lata będzie służył najmłodszym obywatelom naszego miasta. Wspaniały dar Polonii na 150-lecie Kanady, który będzie pozostawał w pamięci wychowanków tego przedszkola.

17 wrześniu 2017 r. Polonia Edmonton uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej w 78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w wyjątkowy sposób. Uroczystość na cmentarzu „Holy Cross” poprzedziła ceremonia odsłonięcia Pomnika Bohaterów Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr 6 w Edmonton. Na pomniku znajdują się nazwiska żołnierzy, którzy walczyli niemal na wszystkich frontach II wojny światowej. Po zakończeniu wojny spędzili resztę swojego życia w naszym mieście. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele instytucji politycznych, organizacji polonijnych i młodzieży. Inicjatorem postawienia Pomnika Żołnierzy Bohaterów jest Władysław Szwender (Junior), którego inicjatywę entuzjastycznie poparł zarząd Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr 6 w naszym mieście. Bohaterom, którzy poświecili swe życie za wolność Ojczyzny należy się hołd i pamięć. To dzięki ich odwadze i poświęceniu, dziś możemy cieszyć się wolnością.

Chór Polonia z Edmonton pod dyrekcją Oksany Ostashevskiej zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych i przechodni Puchar im. kard. Augusta Hlonda w konkursie podczas Międzynarodowej Konwencji „Polish Singers Alliance of America” (Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce)w Filadelfii, Pensylwania 28 maja 2017 r. Chór Polonia okazał się najlepszy również w ogólnej punktacji festiwalowej zdobywając I miejsce i Puchar. Ufundowany w latach międzywojennych (w 1933 r.) Puchar im. Augusta Kardynała Hlonda to dla polonijnych chórów odpowiednik polskich Fryderyków czy Bursztynowych Słowików, które przyznawane są laureatom najważniejszych imprez muzycznych i festiwali w Polsce. Zdobycie Pucharu im. kard. A. Hlonda w tak renomowanym Konkursie Chórów jest największym sukcesem Chóru Polonia w jubileuszowym roku 150-lecia Kanady. Chór powstał w 1999 roku.

W listopadzie 2017r., wydarzeniem, które również odbiło się głośnym echem poza granicami naszego miasta była wspaniała wystawa polskich artystów, która miała miejsce w „The Gallery of Alberta” w centrum naszego miasta. Wystawa została zorganizowana dzięki inicjatywie zarządu i członków Towarzystwa Kultury Polskiej w Edmonton, i była darem tak wielu wspaniałych artystów z naszego terenu na 150-lecie Kanady. Kultura polska kształtowana w tysiącletnich dziejach narodu jest wspólnym dziedzictwem wszystkich Polaków, również spoiwem jednoczącym ludzi, mających dzisiaj różne obywatelstwa i różne przekonania.

Nie sposób dokładnie opisać wszystkie wydarzenia mijającego roku, bo było ich bardzo wiele, staraliśmy się relacjonować te wydarzenia na bieżąco.

Na uznanie zasługuje fakt, że osiągane sukcesy są dziełem skromnej grupy ludzi związanych z Polonią, których sprawy Polonii i Polski leżą głęboko na sercu, dlatego nasz ukłon w ich stronę i podziękowania.

Na 85 tys. Polaków zamieszkałych w naszym mieście zaangażowanie społeczne naszych Rodaków z życie Polonii jest procentowo bardzo małe, a jednak znacząco uwydatniamy swą istotną obecność w ruchu intelektualnym, ar­tystycznym i biznesie, inicjując doniosłe przedsięwzięcia społeczne, edukacyjne i kulturalne, które mogą być przykładem dla innych środowisk polonijnych.

Dziękujemy – to piękne słowo, aby wyrazić wdzięczność za mijający rok, dziękujemy za wszelkie dobro, które doświadczyliśmy w dobiegającym końca roku, za ludzką sympatię, serdeczność, życzliwość i dobre słowo.

Zygmunt Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.