Strona główna Wydarzenia / Events Dożynki Polonijne w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Dożynki Polonijne w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

398

Dożynki Polonijne w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę były okazją do zamanifestowania przywiązania do tradycji i patriotycznych wartości, które ocaliły Polskę po 123 latach zaborów (1795–1918). Te wartości to: Bóg, Honor, Ojczyzna; patriotyzm, umiłowanie wolności i niepodległości;

Dożynki – czyli Święto Plonów to jedna z najpiękniejszych tradycji Narodu Polskiego. Przez wieki kultywowana na ziemiach polskich w podziękowaniu za zbiory, dzięki polskim emigrantom przywędrowała do kraju Klonowego Liścia. W Edmonton, tę piękną staropolską tradycję już od wielu lat pieczołowicie pielęgnuje Kanadyjsko-Polskie Towarzystwo Historyczne przy współpracy organizacji polonijnych.

W niedzielę 26 sierpnia 2018 r. na malowniczo położonej posiadłości „Wawel” Towarzystwa Polskich Weteranów odbyły się polonijne uroczystości dożynkowe. Najważniejszym punktem uroczystości dożynkowych była Msza święta polowa, którą odprawił ksiądz Mieczysław Burdzy, proboszcz parafii Różańca Świętego w Edmonton w asyście księdza Władysława Karciarza. Witając wiernych ksiądz Mieczysław podkreślił, że z wdzięcznością gromadzimy się na tej Mszy świętej, aby podziękować Bogu za powszedni chleb i wyrazić podziękowanie za rolniczy trud..

W uroczystościach dożynkowych wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, księża i siostry zakonne z polonijnych parafii, młodzież i liczna Polonia. Wśród zaproszonych gości był David Eggen, Minister Edukacji w Prowincji Alberta. Środowisko polonijne w Grande Prairie reprezentowała Jagoda Wilk, pani prezes Towarzystwa Polsko Kanadyjskiego z panem Walterem Paszkowskim byłym deputowanym do Parlamentu Alberty z okręgu wyborczego Peace River.

Bogatą część artystyczną uroczystości dożynkowej wypełnił gremialny udział młodzieży polonijnej występującej w zespołach tanecznych i Chór Polskie Kwiaty.

Tradycyjnie, dożynki zakończono zabawą taneczną

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.