Strona główna Wydarzenia / Events Dożynki 2018 w Angielsko-Polskim Programie Szkolnym im. Św. Jana Pawła II w...

Dożynki 2018 w Angielsko-Polskim Programie Szkolnym im. Św. Jana Pawła II w Edmonton

132

W Polskiej Tradycji zakończenie prac żniwnych stawało się świętem radości i dziękczynienia Bogu za zebrane plony, które popularnie nazywa się Dożynkami. Jest to również czas wyrażenia Bogu wdzięczności za łaskę i błogosławieństwo udzielone rolnikom. Ceremonialne obchodzenie Święta Plonów jest także okazją do podziękowania ludziom za ich wysiłek i poświęcenie przy zbieraniu płodów ziemi.
W dniu 5 października br. jak i latach poprzednich ponad 250 uczniów od klasy 0 do 9. wypełniło audytorium szkoły St. Basil. Tę staropolską tradycję już blisko 35 lat pięknie pielęgnują uczniowie i nauczyciele z Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II, co również łączy się z obchodami kanadyjskiego „Thanksgiving”. Dożynki należą do najbarwniejszych, najciekawszych i najbardziej wzruszających imprez w tej szkole.
Uczniowie i nauczyciele w roli organizatorów tej uroczystości zawsze robią wszystko, aby to wydarzenie pozostało wszystkim na długo w pamięci, zapewnili, więc dobrą zabawę i występy artystyczne. Dyrektor szkoły p. Stephen Simmons serdecznie powitał wszystkich przybyłych uczniów, nauczycieli i rodziców. Dożynkową uroczystość rozpoczęto wejściem korowodu dożynkowego z wieńcami i tegorocznymi plonami. Po ustawieniu przyniesionych wieńców i tegorocznych płodów przy symbolicznym ołtarzu zostały pobłogosławione przez ks. Władysława Karciarza.
W części artystycznej uroczystości dożynkowej było wiele tańców, muzyki, śpiewu i recytacji wierszy.
Następnie odbyło się tradycyjne dzielenie dożynkowym chlebem z nauczycielami, uczniami i rodzicami.
Rodzice dzieci obecni na tej uroczystości mogli być dumni, że ich dzieci mają możliwość dorastania w klimacie polskości i polskich tradycji z dala od kraju ojczystego. Występy młodych wykonawców były wspaniałym przeżyciem dla widowni i dostarczyły niezapomnianych wzruszeń, zwłaszcza dla rodziców, którzy z dumą podziwiali swoje pociechy, a i dla młodych artystów było to niemałe przeżycie. Wielu rodziców i dziadków nie ukrywało wzruszenia, kiedy przypomnieli sobie swoje lata dzieciństwa w Polsce, a teraz te piękne polskie tradycje kontynuują ich dzieci i wnuki z dala od kraju ojczystego.
Śp. Maria Sava, inicjatorka i współzałożycielka Angielsko Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II w Edmonton, jedynego na kontynencie amerykańskim Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego w kanadyjskim systemie Szkół Katolickich, powiedziała, że to miejsce to jest taka „Polska Oaza” i rzeczywiście, jest to miejsce, gdzie dzieci uczą się języka polskiego i poznają polską kulturę. Łączy ich język polski i polskie obyczaje poprzez obchodzenie różnych świąt i uczczenie rocznic państwowych. Jest to miejsce, gdzie dzieci osiągają dobre wyniki w nauce i idealną dwujęzyczność.
Szkolnictwo polonijne stanowi niezwykle ważny składnik życia i działalności nas Polaków na obczyźnie. Odzwierciedla narodową tożsamość, odrębność etniczną oraz pragnienie podtrzymania znajomości języka polskiego, tradycji narodowej, zwyczaju i obyczaju. Daje sposobność do utrzymywania ciągłości kulturowej z Macierzą.
Polonia w Edmonton może być dumna z tego, że znajduje się tutaj jedyna na kontynencie północno-amerykańskim Polska Placówka Oświatowa utrzymywana z funduszy publicznych w katolickim systemie edukacyjnym, gdzie nasze dzieci mogą osiągnąć idealną dwujęzyczność i wartości kraju pochodzenia-Polski. Obecnie, to już setki absolwentów Programu im. Św. Jana Pawła II, który z powodzeniem jest w naszym miescie jednym z solidnych filarów dumy z polskości.

Gratulacje dla Organizatorów tegorocznych Dożynek!

https://www.facebook.com/PoloniaEdmonton/videos/2133676490218113/

https://www.facebook.com/PoloniaEdmonton/videos/949818411894990/

https://www.facebook.com/PoloniaEdmonton/videos/532179250585950/

https://www.facebook.com/PoloniaEdmonton/videos/922610207936424/

https://www.facebook.com/PoloniaEdmonton/videos/1285277074948760/

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.