Strona główna Wydarzenia / Events Dożynki 2015 w Edmonton

Dożynki 2015 w Edmonton

285

W Polskiej Tradycji zakończenie prac żniwnych, zwykle na Dzień Wniebowzięcia NMP, stawało się świętem radości i dziękczynienia Bogu za zebrane plony, które popularnie nazywa się Dożynkami. Jest to również czas wyrażenia Bogu wdzięczności za łaskę i błogosławieństwo udzielone rolnikom. Ceremonialne obchodzenie Święta Plonów jest okazją do podziękowania ludziom za ich wysiłek i poświęcenie przy zbieraniu płodów ziemi. Przygotowanie do obchodów dożynkowych zaczyna się już w czasie trwania żniw. Organizatorzy tych uroczystości robią wszystko, aby to wydarzenie pozostało wszystkim na długo w pamięci. Zapewniają więc dobrą zabawę i występy artystyczne.

W Edmonton, tę piękną staropolską tradycję już od wielu lat pieczołowicie pielęgnuje Polsko-Kanadyjskie Towarzystwo Historyczne. W niedziele 23 sierpnia 2015 r. na malowniczo położonej posiadłości „Wawel” Towarzystwa Polskich Weteranów odbyły się 10 Jubileuszowe polonijne uroczystości dożynkowe.

Najważniejszym punktem uroczystości dożynkowych była Msza święta polowa odprawiona przez księdza Andrzeja Sowę, proboszcza parafii Różańca Świętego w Edmonton. Setki ludzi wzięło udział w tegorocznych uroczystościach dożynkowych, w tym licznie zgromadzona młodzież, przedstawiciele organizacji polonijnych i zaproszeni goście. Organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych zaszczycił swoją obecnością John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton.

Uroczystości dożynkowe przyozdabiały okazałe wieńce dożynkowe w różnych kształtach i rozmiarach, które zaskakiwały wyglądem i pomysłowością z ciekawymi ozdobami. Niejednokrotnie wygląd wieńca mógł symbolizować ważne wydarzenie lub wyrażać uczucie. Widoczny był wysiłek i trud tworzenia wieńca.

W trakcie części oficjalnej Starościna i Starosta dożynek, którymi byli pani Janina Muszyńska i pan Bogdan Konikowski przekazali chleb dożynkowy gospodarzom, którzy przyjęli przyniesione dary i umieścili ich wokół wieńca na stole dożynkowym. To również oznaczało, że teraz jest czas na zabawę.

W części artystycznej dożynek wystąpiły polonijne zespoły taneczne z występującym gościnnie węgierskim zespołem „ Csardas”

Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwali konferansjerzy: Greta Derus i Bogdan Konikowski.

Obchody dożynkowe zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych przy dźwiękach DJ’s Ostapowicz – Derus.

Na zakończenie należy się podziękowanie organizatorom Dożynek 2015 Polsko-Kanadyjskiemu Towarzystwu Historycznemu i wszystkim osobom, które poświeciły swój czas na przygotowanie tak wspanialej uroczystości i niezwykłą atmosferę.

Jubileuszowe Dożynki w swej bogatej oprawie folklorystycznej i kolorystyce jeszcze raz ukazały piękno Polskiej Tradycji. Jesteśmy dumni, że możemy podtrzymywać te piękne polskie tradycje po za granicami kraju i zachęcać młodych Kanadyjczyków polskiego pochodzenia do ich kontynuacji.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.