Strona główna Wydarzenia / Events Bruno Stasiak Odznaczony Medalem „PRO PATRIA

Bruno Stasiak Odznaczony Medalem „PRO PATRIA

336

Na wniosek Rady do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny MedalemPro Patria” został wyróżniony Bruno Stasiak – Internowany Działacz Solidarności a obecnie Polonijny Społecznik.

Są wśród naszej edmontońskiej Polonii ludzie skromni, o których na co dzień wiemy niewiele. Będąc na emigracji, z dala od ojczystego kraju, nie gubią swojej tożsamości, ale nadal pozostają dumni ze swego narodowego dziedzictwa, kultury, nadal są przywiązani do swojej religii. Przyjeżdżając tutaj pracują ciężko, a jednocześnie włączają się w życie środowiska polonijnego,oferują swoje umiejętności i talenty, widzą jego potrzeby i wykazują inicjatywę. Jednym z nich jest właśnie Bruno Stasiak.

Z zawodu jest inżynierem elektrykiem, a malarstwo i rzeźbiarstwo jest jego życiową pasją. Ma to już w sobie od najmłodszych lat. Jego rodzice o tym wiedzieli, ale nie mogli sobie pozwolić, aby posłać syna na drogie w tamtym czasie studia artystyczne. Bruno Stasiak: — Od chwili przyjazdu do Kanady i do Edmonton w roku 1983 pragnął coś zrobić dla naszego środowiska polonijnego. Początkowo wykonywał dekoracje na różne uroczystości polonijne i kościelne, ale to jego w pełni nie zadawalało. Postanowił więc, że namaluje obraz Czarnej Madonny dla kościoła Różańca Świętego. Został jednak uprzedzony, przez kogoś, kto właśnie już taki obraz kościołowi podarował. Ze swego celu jednak nie zrezygnował. Po zakupieniu drugiego polskiego kościoła na południu miasta widział makietę nowego Sanktuarium i spostrzegł, że na środku w tylnej części będzie stał duży krzyż. Wtedy postanowił wyrzeźbić figurę Ukrzyżowanego Chrystusa, jako dar od całej rodziny dla nowo poświęconego polskiego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.

Rzeźbienie tej figury było dla niego wspaniałym przeżyciem, którego dokładnie nie da się opisać. Cała Jego rodzina była w tym zaangażowana i podtrzymywała go na duchu. Szczególnie jego syn Michał bardzo wiele mu pomógł. Najwięcej czasu poświęcał na to w soboty i niedziele; prawie po czternaście godzin dziennie. W dniach pracy zawodowej pracował nad rzeźbą do północy. W sumie praca nad rzeźbą zabrała mu około 700 godzin. „Chrystus Ukrzyżowany” – jak powiedział był zawsze jego ulubionym tematem, ale robi również wiele innych rzeczy. Wykonał posąg z marmuru, parę miedziorytów i trochę metaloplastyki. Z malarstwa wykonał „Akt hołdowniczy” dla kościoła Różańca Świętego z okazji 75-lecia parafii. Jest autorem płaskorzeźby marszałka Piłsudskiego na Stanicy „Kopernik” i Tablicy Smoleńskiej w kościele Matki Bożej Królowej Polski i wiele innych. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, w Kole Nr 6 w Edmonton. Jest również członkiem Choru Polonia.

Pan dr Andrzej Kurnicki, Ambasador RP w Kanadzie w asyście Marcina Trzcińskiego, Konsula Generalnego RP w Vancouver i Janusza Tomczaka, Prezesa KPKOA wręczył odznaczenie panu Stasiakowi podczas dorocznej uroczystości opłatkowej zorganizowanej przez Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

GRATULUJEMY!

Z.Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.