Strona główna Wydarzenia / Events Boże Narodzenie 2015

Boże Narodzenie 2015

412

Już za kilka dni święta Bożego Narodzenia, a wigilia to dla nas Polaków najpiękniejsza noc w roku, noc pełna wzniosłej rzewności, wesela i pogody, noc osobliwa, do innych nie podobna. Dzień upływa na wyczekiwaniu wieczoru, a zmierzch na wypatrywaniu pierwszej gwiazdy na niebie. Wtedy można nareszcie zasiąść do stołu. Cała rodzina, choćby po kraju rozproszona na ten wyjątkowy dzień się zjeżdża. Drżące ręce przełamują się opłatkiem, wzruszone usta szepcą życzenia, serca sercom stają się bliskie, w oczach migocą łzy szczęścia. Nie sposób wyobrazić sobie wieczoru wigilijnego inaczej, jak przy opłatku, przy rodzinnej wieczerzy i kolędach. W tym dniu tego świętego wieczoru ustają niesnaski i waśnie, wszystko się raduje. Jedno miejsce pozostawione dla niespodziewanego gościa. Jeżeli zapukał do drzwi zabłąkany podróżny, przyjmowano go z otwartymi rękoma, serdecznie, jak swojego i sadzono przy wspólnym stole.

Opłatek był obecny w najtrudniejszych dla Polaków chwilach: w obozach koncentracyjnych, na wygnaniu, dramatycznych przeżyciach podczas wojny, ale także w życiu osobistym każdego człowieka szukającego pokoju, dobra i miłości. Łamano się nim w gronie bliskich osób, wzajemnie przebaczając sobie winy, bo wieczór wigilijny, to wieczór pojednania. Taka jest tradycja świat Bożego Narodzenia w kraju naszych ojców i matek, i również w tym kraju dumnie ją kontynuujemy.

Żaden bodajże z okresów roku nie nastraja nas tak ciepło i optymistycznie, jak ten, który nas wprowadza w sferę przeżyć związanych z Bożym Narodzeniem. To święto przypomina nam bowiem wkroczenia Boga w nasz świat, aby przynieść siłę przemieniającą człowieka.

Każdego roku, rodziny na całym świecie zbierają się do świętowania w otoczeniu świątecznych dekoracji, kosztowaniem wszystkich smaków i odmian potraw, a także wymianą darów. Co bardzo łatwo zapomnieć w tym czasie świętowania jest fakt, że istnieje tak wiele rodzin na świecie, które walczą, aby na stole postawić coś do jedzenia dla dzieci, a prezenty, chociaż dla tych najmłodszych, to już coś o czym się nawet nie myśli.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, kiedy z największą troską nasze myśli powinny wybiegać do osób potrzebujących naszego wsparcia. Świąteczną pomoc nieśmy do najuboższych, samotnych i opuszczonych, do rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych i chorych. Okażmy dobrą wolę dla tych, którzy wyciągają do nas dłoń o pomoc i przebaczenie. Bądźmy też siewcami dobroci i pokoju przede wszystkim we własnych środowiskach rodzinnych, następnie wśród tych, z którymi z obowiązku stykać się musimy na co dzień, a wówczas słowa hymnu nad stajenką betlejemską nie będą dla nas obce „Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”

Dzisiejsze czasy są osobliwe, to już zupełnie inne niż te, w których żyli nasi ojcowie i dziadkowie. Dzisiejsze czasy są nacechowane tempem życia, gonitwą za wygodami życia i dobrami materialnym, upadkiem autorytetu, rozluźnieniem więzi z Bogiem i przeceną wartości życiowych. Każdy z nas stoi przed wielkim zadaniem: poznać dzisiejsze czasy, obserwować, rozróżnić, co w nich jest dobre a co złe, należycie ocenić wartości życiowe i zająć odpowiednią postawę. Przemiana czasów na lepsze może nastąpić jedynie przez zmianę ludzi na lepszych i w tym wszystkim jest chyba głęboki sens świąt Bożego Narodzenia.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku życzy zespół redakcyjny Polonia Edmonton News

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.