Strona główna Wydarzenia / Events 96 Pielgrzymka do Skaro

96 Pielgrzymka do Skaro

89

14 sierpnia 2014 r. odbyła się doroczna, 96 pielgrzymka do Groty w Skaro. W tym dniu w Kościele katolickim wierni zaczynają obchodzić przypadające na 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji, jest to również święto Matki Bożej Zielnej.
Jak co roku, tysiące uczestników uroczystości przybyło do Groty na dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski i modlitwę, a tym samym na oddanie hołdu pionierom, którzy zmienili oblicze tej ziemi.
Pierwsi polscy pionierzy przybyli tutaj już w roku 1897. Byli nimi Wawrzyniec Myrczak, Mateusz Malica i Jan Wachowicz. W roku 1919 emigranci, głownie z Galicji, pod duchowym przewodnictwem misjonarza ojca Antoniego Sylli, OMI, wybudowali w osadzie Skaro, na północny wschód od Edmonton grotę na wzór Groty z Lourdes. Uczynili to, aby podziękować Opatrzności Bożej za dar lepszego życia. Wierzyli oni, że kierował nimi Bóg i opieka Matki Bożej.
Nikt nie myślał wtedy, że Grota stanie się miejscem kultu Maryjnego w miejscu, które trudno odszukać na mapie lub turystycznych przewodnikach w Albercie.
Procesje wokół Groty w połowie sierpnia stały się świętem religijnym, obchodzonym po dziś dzień przez tysiące katolickich pielgrzymów z Alberty i innych części Kanady, których z każdym rokiem przybywa, coraz więcej.
Każdego roku stają z modlitwą przed obliczem Matki Bożej w Grocie, którą z wielkim trudem zbudowali ich ojcowie i dziadkowie. Wartości, które pionierzy przywieźli z kraju ojczystego przekazali dzieciom i wnukom, którzy je pielęgnują i rozwijają pod dzień dzisiejszy.
Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Arcybiskup Richard Smith.

Zygmunt Cynar

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.