Strona główna Wydarzenia / Events 60 rocznica złożenia ślubów zakonnych Siostry Anny

60 rocznica złożenia ślubów zakonnych Siostry Anny

669

W niedzielę 5 lipca 2015 r. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Edmonton odbyła się uroczysta Msza Św. dziękczynna z okazji 60 rocznicy złożenia ślubów zakonnych Siostry Anny ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus.  Po mszy odbyło się uroczyste przyjęcie z udziałem duchowieństwa i zaproszonych gości. Uroczystości zaszczyciły  swa obecnością dostojni goście z Polski: Halina Karaś, Matka Generalna Sióstr Im. Jezus i Ewa Krężlik, Wikaria Generalna Zgromadzenia.

W tej okazji  w biuletynie parafialnym ukazała się okolicznościowa dedykacja tej treści:  „Pragniemy łączyć się w modlitwie dziękczynnej, aby wraz z Siostrą Anną dziękować Bogu za 60 lat życia zakonnego, za wszystkie otrzymane łaski jakich doświadczyła na różnych placówkach zakonnego posługiwania, w tym również za 24 lata pracy i modlitwy w naszej Wspólnocie. Niech Dobry Bóg nadal prowadzi, a św. Anna uprasza potrzebne dary i łaski. Szczęść BOŻE Siostro Anno! Pragniemy również śpieszyć z gratulacjami i nieść do Boga modlitwę dziękczynną z okazji Srebrnego Jubileuszu posługiwania Sióstr Imienia Jezus w Edmontonie i w naszej Parafii. Tylko Bóg wie ile dobra stało się udziałem naszej Wspólnoty dzięki pokornej posłudze Sióstr. Z serca dziękujemy za wszelkie dobro i życzymy wielu potrzebnych łask na dalsze lata pracy i modlitwy wśród nas. Szczęść Boże!

W związku z powyższymi uroczystościami pragniemy witać wśród nas specjalnych gości z Polski w osobie Matki Generalnej Sióstr Im. Jezus Haliny Karaś i Siostry Wikarii Generalnej Ewy Krężlik. Czcigodnym Siostrom życzymy miłego pobytu w Edmontonie i radosnego świętowania doniosłych uroczystości. Szczęść Boże.”

W dniu 7 marca 1976 roku Siostry Imienia Jezus zostały zaproszone przez Jego Eksel.. Ks. Biskupa Raymonda Roy`a z diecezji St. Paul w prowincji Alberta do pomocy Kościołowi powszechnemu w Kanadzie. Pierwszym miejscem, w którym siostry zamieszkały była miejscowość Radway, niedaleko Edmonton. Po przygotowaniu domu w miejscowości Smoky Lake, również w Albercie, siostry znalazły tam stałe miejsce i rozpoczęły swoją działalność przy kościele „Our Lady of the Atonement” oraz podjęły pracę wśród chorych w szpitalach i opiekę w prywatnych domach ludzi starszych. W roku 1990 siostry otworzyły również placówkę w Edmonton na terenie parafii Matki Bożej Królowej Polski i zaczęły prace wśród dzieci oraz opiekę nad chorymi. Poza regularnymi zajęciami i modlitwą pracują w kościele Matki Bożej Królowej Polski, między innymi jako katechetki, szafarze nadzwyczajni, oraz służą pomocą kościołowi. Powołanie zakonne to poświęcenie siebie dla innych poprzez odmawianie sobie rozrywek, uciech światowych i szczęścia małżeńskiego.

Najważniejszym warunkiem dla życia zakonnego jest: powołanie i doskonale to wyraziła siostra Kazimiera vel Salvatoris Smaluch – misjonarka ze Zgromadzenia sióstr św. Józefa, obecnie pracująca w Brazylii – „Już od czasów licealnych, czułam bardzo silne powołanie do służby Bogu. Jednocześnie – znając swoje słabości – miałam pewne obawy, że nie podołam zadaniom, jakie Bóg postawi na mojej drodze, gdyż miałam bardzo wyidealizowany wizerunek siostry zakonnej. Po prostu uznałam, że jestem niegodna. Wewnętrzny głos, który mi wskazywał kierunek drogi życiowej, dodawał mi jednocześnie sił do realizacji zadań, jakie Pan Bóg dla mnie wyznaczył.”

Piękny Jubileusz 60-lecia Siostry Anny w służbie Bogu i ludziom oraz 25 lat posługiwania Sióstr Imienia Jezus w parafii Matki Bożej Królowej Polski były okazją do podziękowania i wyrażenia wdzięczności wszystkim przyjaciołom i dobrodziejom, którzy wspierają siostry nie tylko modlitwą, ale swoją ofiarną pracą oraz pomocą, nawet finansową, jeśli zachodzi taka potrzeba. „Jeśli Siostry będą potrzebowały pomocy proszę zadzwonić i będziemy działać, służyć i pomagać”. Słowa te wypowiada wielu dobroczyńców i ludzi chętnych służyć pomocą dla wspólnego dobra tych, którzy takiej pomocy potrzebują najbardziej.

 Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.