Nie powinniśmy zapominać o ludziach, którzy swoją pracą włożyli tak wiele w utrzymanie polskości na emigracji. Ryszard Makowski urodził się 2 kwietnia 1942 w Polsce a do Kanady przyjechał w 1970 roku iod samego początku starał się być pożyteczny dla tutejszej Polonii udzielając się przede wszystkim w Towarzystwie Polsko Kanadyjskim, którego prezesem został już w 1978 roku a w międzyczasie dał się poznać jako lektor w parafii Różańca Św. oraz członek Rady Parafialnej a od czasu do czasu starsza emigracja słuchała jego wystepów artystycznych którymi przybliżał wówczas tak nikły kontakt z ojczyzną śpiewając polskie przeboje, których polonusy słyszały nierzadko po raz pierwszy chociażby taki przebój jak „Cała Sala Śpiewa z nami” Jerzego Połomskiego. W 1980 roku razem z Frankiem Zalewskim otworzyli biuro Podróży Pol-Mak i w tym samym czasie razem zainspirowali Polski Program Radiowy na stacji CKER, który cieszył się ogromnym powodzeniem bo jak pamiętamy łaknęliśmy polskiego słowa i polskich piosenek w tych trudnych początkach emigracyjnych. Przypomnę, że były to czasy kiedy o internecie nikt jeszcze nawet nie myślał.
W roku 1985 drogi obu redaktorów polskiego Programu radiowego się rozeszły. Franek Zalewski pozostał na stacji CKER, a Ryszard Makowski stworzył nowy program „Radio Polonia” na stacji CJSR 88.5 fm i razem z małżonką Marylką otworzyli również własne biuro podróży i ubezpieczeń utrzymując tę samą nazwę Pol-Mak. Mój pierwszy samochód ubezpieczyłem właśnie tam bo łatwiej było się dogadać po polsku i miło było porozmawiać z radiowcem.
W roku 2002 państwo Makowscy zamknęli swoje interesy i przeprowadzili się do Montrealu aby być bliżej swojej rodziny i przez następnych 17 lat już nie mieliśmy z Ryszardem bliższego kontaktu poza telefonicznym i tą właśnie telefoniczną drogą 12 stycznia 2019 roku otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci naszego radiowego kolegi, który przetarł szlak dla dzisiejszego Polskiego Radia Edmonton, którego nadawane jest dla słuchaczy w Edmontonie każdej niedzieli, a ja oddaje dzisiaj hołd Ryszardowi za jego wkład pracy na emigracji w kultywowanie polskości i miłości do naszego kraju. Cześć jego pamięci.
Bogdan Koral Konikowski