Strona główna Wydarzenia / Events 12 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

12 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

75

W sobotę 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Trzecia sobota w miesiącu lutym jest proklamowana przez UNICEF dla uhonorowania i uznania na całym świecie ważności zachowania języka ojczystego. Wynika to z faktu, że prawie połowie z 6 tysięcy języków używanych na świecie grozi powolne wymieranie.
Szacuje się, że od 1950 r. zanikło 250 języków.
W Edmonton tegoroczne uroczystości odbędą się w nadchodzącą sobotę we Włoskim Centrum Kultury (14230 – 133 Ave) od godziny 13:00. Oficjalne rozpoczęcie uroczystości z program artystycznym na scenie przewidziane jest na godzinę 13:30. Poniżej szczegółowy program uroczystości.
Organizatorzy serdecznie zapraszają, wstęp wolny z poczęstunkiem.
Organizatorem uroczystości jest “The International and Heritage Languages Association” (IHLA). IHLA jest organizacją, której celem jest popieranie zachowania języka ojczystego i propagowanie języków międzynarodowych, pomaganie w rozwoju językoznawstwa i udostępnianie niezbędnych do tego środków oraz kształcenie nauczycieli i pomoc w rozwijaniu ich kwalifikacji językowych.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu zwrócić uwagę na zagrożenia dla języka i dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Wydarzenie jest okazją do celebrowania kultury i języka spośród około 30 grup etnicznych w Edmonton, ale również okazją do wyrażenia uznania nauczycielom za ich trud w pracy nauczycielskiej.
W programie uroczystości w Edmonton odbędą się występy zespołów tanecznych, programy słowno-muzyczne i wystawy.
Polonijna obecność w dużym stopniu przyczyni się do celebrowania naszego Języka Ojczystego. Na stoiskach zorganizowanych przez polskie szkoły: im. Henryka Sienkiewicza i całodzienny Angielsko-Polski Program Szkolny im. św. Jana Pawła II pokazane będą osiągnięcia na wielu ilustracjach i przedmiotach artystycznych. Wystąpi zespół taneczny “Oberek”, jak również słowno-muzyczny występ uczniów ze Szkoły Polskiej im. Henryka Sienkiewicza.
Efekty działalności polskich szkół w naszym mieście są widoczne niemal wszędzie, szczególnie na polonijnych imprezach, festiwalach piosenki, w polskich kościołach i gronie rodzinnym. Nasz język ojczysty jest darem, z używania którego powinniśmy być dumni i dzielić się nim z innymi.
My Polacy, dzięki językowi ojczystemu utrzymujemy w tym kraju narodową tożsamość, czujemy że należymy do jednej wspólnoty, w której wyrażamy swoją kulturę i wartości. Dla wielu z nas, którzy wybrali Kanadę jako kraj swojego osiedlenia, jest rzeczą naturalną, że nasze dzieci powinny uczyć się języka polskiego. Jest to nasze dziedzictwo, które pragniemy przekazać naszym dzieciom.
Język jest ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Język w swoich słowach może ranić i krzywdzić, ale też łagodzić ból, podnieść na duchu, wyrażać wdzięczność, szacunek i miłość.
A najpiękniejsze słowa w każdym języku to słowa “Kocham Ciebie” i mają one szczególne znaczenie wtedy, kiedy nasze dziecko wypowiada je do nas w naszym języku ojczystym.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

21feb1:00 pm4:00 pm12 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego1:00 pm - 4:00 pm Włoskie Centrum Kultury, 14230 – 133 Ave, Edmonton, AB

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.