Strona główna News Articles 100 mln płytek pamięci. Polacy zwyciężyli w konkursie na Monument Ofiar Komunizmu

100 mln płytek pamięci. Polacy zwyciężyli w konkursie na Monument Ofiar Komunizmu

105

Architekci z Polski zwyciężyli w konkursie na projekt Narodowego Monumentu Ofiar Komunizmu zorganizowanym przez rząd Kanady. Wart 5,5 mln dol. pomnik stanie w centrum Ottawy nieopodal siedziby kanadyjskiego parlamentu. – Józef Stalin mówił, że pojedyncza śmierć jest tragedią, a milion śmierci statystyką. W naszym projekcie każde utracone życie znalazło swoje miejsce – mówi Janusz Kapusta
Zwycięski projekt stworzył polski zespół Studio Architecture “Abstrakt” zwane też Kapusta Team. Na jego czele stoi rysownik, malarz i scenograf Janusz Kapusta. Wraz z architektami Voytkiem Gorczyńskim i Andrzejem Pawlikiem zaprojektowali monument, który jesienią 2015 roku stanie w centrum Ottawy. Praca okazała się najlepszą z 20 zgłoszonych do konkursu.
– Gratuluję Kapusta Team poruszającego i prowokującego do zastanowienia się projektu. Ten nowy punkt na mapie stolicy stanie się miejscem refleksji nad skutkami komunizmu, a także znacznym dla wolności i opresji. Dziś jesteśmy o krok bliżej do jego budowy – mówiła w czwartek minister dziedzictwa narodowego Kanady Shelly Glover, ogłaszając wyniki konkursu.


Źródło: http://wyborcza.pl/1,75477,17130612,100_mln_plytek_pamieci__Polacy_zwyciezyli_w_konkursie.html#ixzz3M1YMe6MN

Administrator, menadżer i założyciel portalu. Napisz do mnie @ https://www.linkedin.com/in/greg-pietraszewski/