Strona główna Wydarzenia / Events Piękna Historia Polonijnego Sukcesu

Piękna Historia Polonijnego Sukcesu

274

24 kwietnia 2016 r. p. Izabella Orzelska-Konikowska zorganizowała w Domu Polskim spotkanie z okazji obrony pracy doktorskiej i uzyskania przez nią tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie sztuki.

„Dziękuję wszystkim życzliwym ludziom, którzy mnie wspierali. Słowa wdzięczności kieruję w stronę wszystkich moich profesorów, przyjaciół, rodziny i wszystkich osób za cenne rady, życzliwość i pomoc. Dziękuje społeczności polonijnej w Edmonton, tzn. Kongresowi Polonii Kanadyjskiej za sponsorowanie mnie, które umożliwiło mi przyjazd do Kanady. Bez Waszej obecności w moim życiu nie byłabym w stanie osiągnąć tego sukcesu. Jestem dumną kanadyjką polskiego pochodzenia – powiedziała miedzy innymi dr Izabella Orzelska-Konikowska.

Gratulacjom za sukces nie było końca ! od: Johna Szumlasa – konsula honorowego RP w Edmonton, dra Zbigniewa Sawickiego – lekarza rodzinnego, dra Wacława Osadnika – profesora języka polskiego na Uniwersytecie Alberty, Jana Jagodzińskiego – profesora sztuki na Uniwersytecie Alberty, Maryli Hasek, wiceprezeski Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie oraz wielu innych osób.

Sukces p. Izabelli to efekt wieloletniego zaangażowania i determinacji w dążeniu do celu.

Izabella Orzelska – utalentowana malarsko polska dziewczyna była w roku 1990 jedną z niewielu osób sponsorowanych przez Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie, którzy powiedzieli do Polonii „Chcielibyśmy jakoś się za to odwdzięczyć” Ówczesna koordynatorka Programu pomocy dla polskich uchodźców śp. Jadwiga Pierzchajlo odpowiedziała: „Zapisujcie się do organizacji polonijnych”. Izabella zaczynała życie w Edmonton jak każdy z nas emigrantów. Przez 5 miesięcy uczyła się angielskiego w AVC obecnie Norquest Alberta College, po czym poszła zdawać TOEFL. Za drugim podejściem uzyskała wystarczającą ilość punktów, by być przyjętą do „Grant MacEwan College” gdzie przez dwa lata studiowała sztuki piękne a równocześnie pracowała w niepełnym wymiarze godzin.

Po tych dwuletnich studiach zdecydowała się na uniwersytet. Uniwersytet Alberty zaliczył jej półtora roku z tych dwu lat studiów na poziomie college i automatycznie znalazła się na drugim roku Wydziału Sztuk Pięknych. Skończyła czteroletnie studia w kwietniu 1995 r. z wyróżnieniem i otrzymała dyplom Bakałarza.

Izabellę zawsze interesowało malarstwo figuralne, więc złożyła podanie do podyplomowej Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. A nowojorska akademia jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim szkołą, która uczy malarstwa postaci ludzkich. Notabene wzoruje się on na XIX-wiecznej Akademii Francuskiej. Radość była wielka, gdy dostała z Nowego Jorku wiadomość, że została przyjęta. Studia w Nowym Jorku na tej akademii okazały się bardzo kosztowne. Na pomoc finansową dla Izabelli pospieszyła albertańska Fundacja Winspear dając bezzwrotne stypendium w wysokości 5 tys. dolarów, pomogły też organizacje polonijne. Nie mogła wiele odłożyć z pracy w restauracji, nadzieją pozostały więc dochody ze sprzedaży jej obrazów. Po ukończeniu nowojorskiej Akademii wróciła do Edmonton.

Mając więcej czasu zaczęła nawiązywać kontakty z Polonią. Zupełnie bezinteresownie zaczęła prowadzić zajęcia artystyczne dla seniorów w organizacji „Przyjaciele Św. Mikołaja” działającej przy parafii Matki Bożej Królowej Polski na południu Edmonton.

Z okazji 100-lecia Polonii w Albercie namalowała obraz Matki Bożej i pojechała z nim na uroczystości do Skaro. Obraz zostawiła tam jako dar dla tamtejszej parafii.

Mimo własnych pragnień i planów zawodowych rodzina jest dla niej najważniejszą. Szczęśliwi małżonkowie doczekali się trójki dzieci: Kasi, Bohuna i Azji.

Dr Izabella Orzelska-Konikowska wraz z mężem Bogdanem należą do znanych i respektowanych przedstawicieli środowiska artystycznego w Edmonton. Ich wspólnym dziełem jest wiele portretów tak znanych osobistości jak; Jana Paweł II, Lois Hole, Grant MacEwan i Harriet Winspear. Ich każda Wystawa ma charakter zdecydowanie inspirujący, ukazując na przykład portrety znanych kanadyjskich kobiet, “The Unsung Heroines” dla których praktycznie nic nie jest kresem dla osiągnięcia zamierzonych celów oraz spełnienia życiowych pasji i marzeń.

Rzeczywiście, to wszystko jest dziełem wspaniałych artystów, którzy w połączeniu swych talentów i kwalifikacji artystycznych tworzą dzieła artystyczne wynikające z potrzeby i oczekiwań środowiska, jak np. inspirowanie, dawanie innym poczucie własnej wartości, promowanie i wspieranie indywidualnych osiągnięć i sukcesów.

Dr Izabella Orzelska-Konikowska z mężem Bogdanem w Polonii edmontońskiej wyróżniają się nie tylko aktywnością kulturalną, ale i społeczną – życzliwością i umiejętnością współpracy.

Malowanie jednak jest ich największą pasją. Poświęcają wiele pracy z dziećmi, w Ich Szkole Sztuk Pięknych „Artiza”, ktorą prowadzoną już od ponad 15 lat, i która służy w rozwijaniu u dzieci artystycznych talentów, prowadząc ćwiczenia i techniki w malowaniu akwarelami, olejami oraz w rysowaniu.

Działalność artystyczna Izabelli i Bogdana jest ściśle powiązana z ich szlachetną pasją pomagania innym. Ich obrazy po zakończeniu wystawy w całej Kanadzie wracają do Edmonton na wielką aukcje obrazów, z której dochody sa przeznaczone na cele charytatywne.

Zygmunt Cynar, Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.