Strona główna Felietony Walentynki przez cały rok. Nie tylko dzisiaj.

Walentynki przez cały rok. Nie tylko dzisiaj.

260

Dlaczego jest obchodzony tylko jeden dzień w roku? 14 Luty. Dzień Miłości. Piękne jest to święto. Ale co się dzieje przez resztę roku? Różnie to bywa, wszyscy o tym wiemy. Może nie u wszystkich jest tak źle, jak piszą i mówią nasi rodacy.

A może by tak świętować cały rok? Pomyślcie kobiety i panowie. Cały rok święto miłości! Świat by wyglądał całkiem inaczej. Nie mówię tutaj o zajadaniu się czekoladkami i zasypywaniu się gorącymi pocałunkami czy kupowaniu kwiatów.

Skąd się wzięło to święto w naszym życiu?

Jedni twierdzą, że jest to chrześcijańskie święto zakochanych. Bo Święty Walenty jest patronem. Inni twierdzą, że jest to pogańskie święto. Wygląda na to, wszyscy mają rację. Dzień 14 Lutego zbiega się ze zwyczajem pochodzącym z dawnych czasów rzymskich. Polegał on na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Święto to kojarzy się z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros.

Czy wszyscy świętujemy w tym dniu? Są tacy, co się cieszą i świętują. Inni krytykują.

Ale tylko część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki, jako przejaw  amerykanizacji, czyli małpowanie z obcej Polski kulturze, która wypiera rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanoc. Na jedno może to i dobrze, bo ludzie zarabiają pieniądze. Właściciele sklepów też chcą z czegoś żyć. Mają swoje rodziny.

Dla osób niepozostających w związkach, walentynki mają charakter opresywny, związany z “tyranią bycia w związku” i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę.

Świadkowie Jehowy odrzucają walentynki z powodu pogańskiego pochodzenia.

Jak zwał, tak zwał, ale jest to piękne święto. Wolałbym, żeby dzień 14 lutego był Świętem Zakochanych przez cały rok. Niech Święto Miłości jest codziennością. Co inni myślą o tym? Ja tylko jeszcze dodam. –  Zjedzone czekoladki w tym dniu nie tuczą. Miłość wszystko przetrawi.

Boszenna Nowiki – Polonia Kanada News