Strona główna Wydarzenia / Events Uroczyste obchody Dnia Matki 2016 w Edmonton

Uroczyste obchody Dnia Matki 2016 w Edmonton

324

27 maja 2016 r. z okazji polskiego Dnia Matki i inicjatywy Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Historycznego w sali parafialnej kościoła Różańca Świętego młodzież wystąpiła z pięknie przygotowanym montażem artystycznym dedykowanym Mamie. Z dużym uczuciem padały ze sceny strofy o miłości matczynej, o wdzięczności za trud wychowania, o Jej niepokoju o los dziecka, a czasami też strofy o bólu matczynego serca spowodowanego rozłąką. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych matek. Dla uczczenia pamięci Matek Sybiraczek odegrano Hymn Sybiraków. Wiersz z życzeniami na Dzień Matki był w wykonaniu uczennic z Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego im. św. Jana Pawła II. Specjalnie przygotowana pieśń i wiersz na Dzień Matki były w wykonaniu Księdza Andrzeja Sowy, proboszcza parafii Różańca Świętego w Edmonton.

Oprawa artystyczna uroczystości w wykonaniu duetu: Maja Budzińska – skrzypce, Jurek Cieślik – akordeon i występ chóru „Polskie Kwiaty” pod dyrekcją p. Barbary Pruskiej oraz zespołów tanecznych „Łowicz” „Oberek” i „Opoczno” pod dyrekcją, i w choreografii p. Elżbiety Kapicy nadały całemu spotkaniu specyficzną, świąteczną atmosferę.

W czasie spotkania każda Mama otrzymała pamiątkowy czerwony kwiat, jako symbol miłości i podziękowania za trudy wychowania.

Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i odśpiewaniem 100 lat dla wszystkich obecnych Mam i Tatusiów, którzy również będą obchodzić swoje święto już za parę tygodni.

Szczególnie serdeczne podziękowanie za zorganizowanie oraz przygotowanie tej wspanialej imprezy przekazano Helenie Facko p. prezes Zarządu Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Historycznego w Edmonton i wszystkim członkom tej organizacji oraz p. Elżbiecie Kapicy za przygotowanie znakomitego programu artystycznego. Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie w imieniu wszystkich obecnych wręczył p. Eli bukiet kwiatów.

Mistrzami Ceremonii byli Ola Janowicz i Andrzej Proczkowski.

Z. Cynar, Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.