Strona główna Felietony Twoje zdrowie psychiczne i gdzie szukać pomocy

Twoje zdrowie psychiczne i gdzie szukać pomocy

81
Sad teenage girl talking with her psychologist

Któż z nas od czasu do czasu nie doświadcza stanów lękowych czy depresji podczas stawiania czoła przeciwnościom życiowym. Jednak, jeśli dochodzi się do punktu, w którym te problemy poważnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, jest to czas by udać się po radę do lekarza. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, pierwsze co możesz zrobić to udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz może skierować Cię do doradcy zdrowia psychicznego -counsellor albo do psychologa lub jeśli potrzebujesz leków, do psychiatry. Możesz również skontaktować się z nimi bezpośrednio, bez skierowania.

Niektórzy ludzie nie wiedzą czym zajmuje się doradca lub psycholog. W wielu częściach świata nie jest to popularne. Nawet w zachodniej kulturze jest to dosyć nowy zawód, ale rośnie on szybko ze względu na liczne korzyści jakie ma do zaoferowania. Tak, jak można osiągnąć siłę fizyczną poprzez ćwiczenia, tak można osiągnąć siłę psychiczną poprzez doradztwo. W odróżnieniu od innych form pomocy medycznej, doradztwo może nie skutkować natychmiastowym ozdrowieniem i może zająć trochę czasu. To nie jest także proces jednostronny. Doradca sam nie wyleczy pacjenta, pacjent musi być aktywnie zaangażowany.
Być chorym psychicznie to nie znaczy być nienormalnym, nie jest to też objaw słabości czy moralnego upadku. To po prostu bycie niezdrowym, nie różni się to od choroby fizycznej. Choroby umysłowe mogą być wynikiem braku równowagi hormonalnej lub chemicznej. Całościowe podejście do zdrowia to nie traktowanie ciała i umysłu jako oddzielnych części.
Pozostawione bez leczenia, problemy psychiczne mogą nam dużo odebrać. Ktoś kto cierpi na fobię społeczną może odciąć się od przyjaciół i rodziny i wieść samotnicze życie. Ktoś kto boi się latania może przestać podróżować, Ktoś kto ma niekontrolowany lęk przed egzaminem może nie osiągnąć swojego potencjału.

Te problemy mogą wpłynąć negatywnie na wszystko, co cenimy w życiu: związki, zdrowie, karierę czy status społeczny. Badania wykazują silne powiązanie między zdrowiem psychicznym a chorobami zagrażającymi życiu takimi jak rak, problemy z sercem czy cukrzyca. Dlatego nie da się przecenić tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Doradca lub psycholog to ktoś kto może przyczynić się do jego osiągnięcia. Mogą oni nam pomóc w poradzeniu sobie z tragediami, szokiem, stratą, żałobą, chorobami, śmiercią i innymi wyzwaniami w życiu. Ich wiedza jest oparta o
profesjonalne wykształcenie. Poprzez długie lata doświadczenia, nauczyli się oni jakie strategie mogą być skuteczne w różnych sytuacjach. Jednak nawet posiadając ogromną wiedzę, nie mogą pomóc klientowi/pacjentowi bez jego własnego udziału. Sukces doradztwa zależy tak samo od psychologa jak i od klienta/pacjenta. Rozmowa i dzielenie się uczuciami mają działanie terapeutyczne. Z tego powodu ludzie dzielą się trapiącymi myślami ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, ale korzyść z dzielenie się nimi z doradcą może być dużo większa w niektórych przypadkach. Przyjaciele i krewni, w przeciwieństwie do doradcy, mogą nie być obiektywni lub mogą nie mieć wglądu w problemy psychologiczne. Informacje osobiste klienta mogą być bardziej bezpieczne u profesjonalnego doradcy, który jest prawnie zobowiązany poprzez zasadę poufności. Doradcy są również szkoleni tak, by nikogo nie oceniać. Nie narzucają oni swojego rozwiązania klientowi/pacjentowi, tylko pomagają klientowi znaleźć ich własne rozwiązanie. Zatem mogą oni dać nam wskazówki jak nauczyć nas strategii radzenia sobie z trudnościami, ale to od nas
zależy jak je wykorzystamy.

Przygotowane przez United Cultures of Canada. Tłumaczenie: Kasia Cuvilier