Strona główna Felietony Święto Rodziny czyli kanadyjski Family Day

Święto Rodziny czyli kanadyjski Family Day

387

Family Day w Kanadzie. Jest to święto rodzinne. Dzień wolny od pracy, by rodzina mogła spędzić czas razem. Wspaniały pomysł.

Family Day odzwierciedla wartości rodzinne i domowe, które były ważne dla pionierów, którzy przebywali w Albercie. Również dało to pracownikom możliwość spędzania więcej czasu z rodziną. Co ciekawe, najpierw zaczęto świętować ten dzień w Albercie w 1990 roku, potem dołączyły się inne prowincje. Dzień ten został wprowadzony w Saskatchewan w 2007 r. Oraz w Ontario w 2008 r. Kolumbia Brytyjska po raz pierwszy obchodziła Dzień rodzinny, jako święto ustawowe w 2013 r., Nowy Brunszwik w 2018 r. Święto to przypomina nam, jak ważna jest rodzina. Świętuje się drugi lub trzeci poniedziałek w lutym.

Dlaczego obchodzi się w lutym? Pogoda nie jest najcieplejsza. Może, dlatego łatwiej zebrać się razem na gorącą czekoladę i ciasteczka.

Ponieważ poniedziałek jest dniem wolnym, to od razu robi się długi weekend. Można wtedy wraz z rodziną wybrać się na narty czy w dobie pandemii, spotkać się z dziadkami online. Święta rodzinne odbywają się także w innych miejscach na całym świecie. W Australii pierwszy wtorek listopada znany jest, jako Dzień Rodziny i Wspólnoty. W Południowej Afryce dzień po Niedzieli Wielkanocnej to Dzień Rodziny. A jak jest w Polsce? Czy my obchodzimy Dzień Rodziny? 15 Maja, czy coś nam to mówi?

W 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło bardzo ważne święto, bo Międzynarodowy Dzień Rodziny, obchodzone 15 Maja. Celem tego wyjątkowego święta, jest pogłębienie wiedzy społeczeństwa o wszystkich trudnościach, z jakimi borykają się współczesne rodziny. Idealny czas do refleksji na temat kondycji rodziny w dzisiejszym świecie oraz sposobów rozpoznawania i radzenia sobie z  jej problemami. Proponuje się, aby wszystkie rodziny w Polsce wzięły udział w akcji “Dwie godziny dla rodziny” i spędziły czas na szczerej rozmowie ze swoimi krewnymi. – Na co dzień bardzo często brakuje nam czasu dla najbliższych, a Dzień Rodziny może być tą szczególną okolicznością, gdy podarujemy sobie i naszym bliskim trochę więcej czasu. Młodzi mają niewystarczająco kontaktu ze starszymi.

Obojętnie, kiedy i gdzie świętujemy ten dzień dla rodziny. Postarajmy się, nawiązać lepsze kontakty z naszymi bliźnimi. Babcie i dziadkowie mogą nam opowiedzieć ciekawe historie z ich życia. Nawet gdyby to spotkanie miało się odbywać online. Dawniej rodzina była bardziej zwarta. Dzisiaj jest trochę inaczej. Mamy wiele samotnych matek lub ojców wychowujących dzieci. Coraz więcej par decyduje się na związki nieformalne.

Model tradycyjnej rodziny zmienia się. Mamy deficyt dobrej rozmowy, bez której trudno o dobre, trwałe i cenne wzorce dla młodego pokolenia. Warto pamiętać, że relacje rodzinne nieustannie nas kształtują oraz są podstawą budowy tożsamości młodego pokolenia. Co ciekawe okazuje się, że młodzież jest spragniona więzi oraz relacji z dorosłymi. 

Międzynarodowym Dniu Rodziny poświęćmy jak najwięcej czasu swoim bliskim i pamiętajmy o szczerej rozmowie!

Boszenna Nowiki – Polonia Kanada News