Strona główna Wydarzenia / Events Roger Karol Niedzielski – droga do kapłaństwa

Roger Karol Niedzielski – droga do kapłaństwa

302

Roger Karol Niedzielski urodził się 15 września 1991 w Edmonton, Alberta, jako syn Antoniego i Janiny Niedzielskich.

W 1996 roku rozpoczął naukę gry na akordeonie w szkole muzycznej „Caesar`s School of Music” i kontynuował przez około 8 lat. W tym czasie brał udział w wielu recitalach i koncertach, jako solista w duecie lub w zespole.

W 1996 roku rozpoczą edukację od przedszkola w „Keheewin School” a następnie uczęszczał do szkoły podstawowej w”Daly Grove Elementary School”. Podstawową edukację zakończył w szkole „St. Augustine Catholic School”.

W 1999 roku Roger został przyjęty do grona Służby Liturgicznej w parafii Matki Bożej Królowej Polski, jako ministrant.

Naukę w gimnazjum i liceum Karol rozpoczął w szkole „ Louis St. Laurent Catholic School”, którś ukończył w roku 2009.

W 2009 roku został przyjęty do nowicjatu w archidiecezji Edmonton. Karol wstąpił do seminarium St. Albert, które juz było przeznaczone do rozbiórki, ponieważ nowe seminarium św. Józefa było w trakcie budowy w Edmonton. W wieku 17 lat Karol był w tym czasie najmłodszym klerykiem. Filozofię studiował  przez 3 lata, uzyskując w roku 2012 tytuł Licencjata Nauk Humanistycznych (Bachelor of Arts) na uniwersytecie „Concordia” w Edmonton.

Podczas studiów w „Concordia” Karol pełnił funkcje skarbnika w Kole Studentów Filozofii.

W latach 2012-2013 uczestniczył w pilotażowym programie seminarium, tzw. rok propedeutyczny, który pozwolił mu podjąć głęboką osobistą refleksję i progresyjne wprowadzenie do życia seminaryjnego.

W 2013 roku Karol rozpoczął studia teologiczne w „Newman Theological College”w Edmonton,

W 2015 roku Karol pełnił funkcję Prezesa Stowarzyszenia Studentów.

W latach 2015-2016 Roger został oddelegowany na praktykę do parafii św. Marcina z Tours w Vegreville w celu uzyskania doświadczenia w pracy na parafii.

11 lipca 2016 r. Karol otrzymał święcenia diakonatu przejściowego w młodym wieku 24 lat.

W lipcu i sierpniu 2016 r. Karol przewodniczył małej grupie młodzieży, jako kapelan na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

W sierpniu 2016 Diakon Karol wrócił do seminarium, aby zakończyć swój ostatni rok studiów teologicznych w Seminarium św. Józefa i Newman Theological College.

Od września 2016 roku Karol został przeznaczony do służenia, jako diakon w parafii Bożego Ciała. Jako zamiłowany historyk Karol w ciągu 8 lat, jako seminarzysta przez 3 lata pracował w Archiwum Archidiecezjalnym, pomagając uporządkować i kategoryzować artefakty, zapisy dokumentów i zdjęć.

W okresie studiów seminaryjnych Karol miał również wiele możliwości doświadczyć jak funkcjonuje duszpasterstwo szpitalne i pomagać służbie szpitalnej (służąc zarówno w „Edmonton General Continuing Care Centrum” i w szpitalu „Royal Alexandra”), w Duszpasterstwie Młodzieży, RCIA(obrzęd chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych) i przygotowania sakramentalnego. Roger ma różnorodne hobby i zainteresowania, do których należą: gotowanie, zbieranie monet, historia, wyroby rzemieślnicze, muzyka, czytanie i wiele innych. Wiecej na stronie ponizej:

http://caedm.ca/PastoralScene/entryid/543/deacon-roger-niedzielski-to-be-ordained-june-27

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.