Strona główna Felietony Rodzice! Czytajcie książki swoim dzieciom po polsku

Rodzice! Czytajcie książki swoim dzieciom po polsku

459

Rodzice! Czytajcie książki swoim dzieciom po polsku, by umiały porozumiewać się w ojczystym języku. Dzisiaj polskie dzieci wychowane w Kanadzie nie chcą rozmawiać po polsku.

Czy takie czytanie jest ważne dla rodziców i dla dzieci?

Okazuje się, że głośne czytanie pomaga w rozluźnieniu mięśni oraz poprawie krążenia krwi, czyli zapobiega różnym chorobom. I nie tylko. Zdaniem naukowców słuchanie głosu zapewnia komfort psychiczny. Jeśli czyta osoba bliska dziecku, czuje ono komfort bezpieczeństwa, opiekę i jest doceniane. Takie wspólne czytanie pogłębia więzy rodzinne. Pomaga rozwijać zdolności porozumiewania się z innymi, co jest ważne w relacjach z ludźmi. Obniża poziom stresu oraz przedłuża życie o 23%! – tak stwierdzili naukowcy z Yale – tutaj chodzi o czytających książki na głos.

Najczęściej czytamy książki dzieciom, które jeszcze nie umieją czytać. Niewielu rodziców, bo tylko 20% chce czytać książki swoim pociechom, które już same czytają.   

Co na to maluchy, jaką mają korzyść? Otóż lepiej sobie radzą w szkole. Dziecko koncentruje się, ćwiczy pamięć i wyobraźnię.

Co nas, rodziców, odciąga od czytania książek swoim dzieciom? Większość woli oglądać filmy i telewizje. Inni nie mają czasu lub są bardzo zmęczeni po pracy. Niektórych nudzi czytanie a nawet męczy. – Strata czasu dla rodziców. – Tak powiedziało 35% ankietowanych. Ogólnie biorąc tylko 1/3 rodziców czyta książki dzieciom.

Kto ma jakieś inne wymówki? A co na to babcie? Przecież nasze starsze pokolenia znają dobrze język polski. To oni mają czas i możliwości by czytać swoim wnukom.

A teraz spójrzmy na drugą stronę medalu. Niech dzieci, które już umieją czytać, zaczną czytać książeczki swoim rodzicom lub dziadkom. Jeśli rodzice są bardzo zajęci pracą, a dziadków ani babć nie ma w pobliżu, to niech dzieci czytają swoim kotkom, pieskom czy zabawkom.

Proponuję, niech cała Kanadyjska Polonia czyta dzieciom. Niech wszyscy autorzy, pisarze zbiorą się razem i napiszą więcej ciekawych książeczek dla dzieci oraz dla dorosłych. Proponuję zrobić konkurs. Jest wiele bestselerów bajeczek napisanych przez rodziców tylko dla swoich dzieci, a potem te bajki poszły w świat by inne dzieci też się cieszyły książeczkami.

Niech cała Polonia pomaga dzieciom! Niech zgłoszą się chętni do napisania bajek lub opowiadań dla dzieci.

Boszenna Nowiki – Polonia Kanada

Czy czytasz książki swoim dzieciom po polsku?