Strona główna Felietony Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek

526

Skąd się wzięły pączki? Co to za tradycja?

Ciekawe, kiedy usmażono pierwszego pączka w Polsce?  Pączki były znane w starożytnym Rzymie. Trochę inne niż nasze, bo nie były słodkie.  Dopiero, gdy pączek powędrował dalej, przechodząc przez kraje arabskie, nabrał słodyczy.

Dawno temu w kuchni polskiej pączki były nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem. Obficie popijano wódką.

Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce dopiero w XVI wieku. Natomiast kulistego kształtu nabrały pączki w XVIII wieku. Wtedy to zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste. Jakie to szczęście, bo staroświeckim pączkiem można było podbić komuś oko. Musiały być dosyć twarde i ciężkie. 

Dzisiaj idealny pączek jest puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty. Jasna obwódka dookoła oznacza, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu.

Jednak pamiętajmy, że jeden pączek ma około 300 kalorii. Słyszałam, że jak się je szybko te tłuste i smaczne pączki, to zneutralizujemy kalorie i nie tyjemy. Tak, ale co niektórzy to mogą w tej szybkości pogubić zęby! Według tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się bez poczucia winy. Można jeść do woli.

Dlaczego mamy tłusty czwartek? Tak chrześcijanie sobie ustalili. Jest to ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Dawna nazwa to zapusty.  Polacy w kraju i za granicami w tłusty czwartek pochłaniają duże ilości pączków. Jest taki przesąd: – jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to przez cały rok nie będzie mu się wiodło. 

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest świętem ruchomym, zależnym od daty Wielkanocy. Jedzmy paczki dzisiaj, bo następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i zaczyna się okres wielkiego postu. Jest to zwyczaj chrześcijański..

Oprócz pączków mamy faworki, czyli chrust.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. 

Boszenna Nowiki – Polonia Kanada