Strona główna Wydarzenia / Events Polscy żołnierze odwiedzili Edmonton

Polscy żołnierze odwiedzili Edmonton

1740

Serdecznie witamy w Edmonton Oficerów Wojska Polskiego z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Broni Stanisława Maczka w Świętoszewie. Major Rafał Kozigrodzki, Major Olaf Talarowski,

Porucznik Jakub Słobodzian oraz Kapral Krystian Łabinowicz przylecieli do Edmonton w ramach polsko – kanadyjskiej współpracy wojskowej oraz z okazji 101 rocznicy bitwy pod Moreuil Wood.

Szanowni goście odwiedzili wiele miejsc związanych z Polonią w Edmonton. Towarzyszył im John Szumlas, Konsul Honorowy oraz żołnierze Garnizonu Edmonton.

Wizyta rozpoczęła się w szkole św. Bazylego, w której mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. św. Jana Pawła II. Zostali tam serdecznie powitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne oraz uczniów. Pani Greta Derus, wieloletnia nauczycielka w szkole św. Bazylego przedstawiła dostojnych gości uczniom w różnym wieku, którzy zadawali pytania zarówno w języku polskim jak i angielskim. Młodsi byli zainteresowani prędkością czołgów oraz rodzajami broni. Starsi pytali o powód wstąpienia do wojska, medale oraz misje pokojowe. Pod koniec wizyty Oficerowie przekazali prezenty m.in. albumy pamiątkowe oraz miniaturę czołgu.

Następnie udali się do Parafii Różańca Świętego, gdzie zostali przywitani i oprowadzeni po terenie kościoła przez proboszcza parafii Mieczysława Brudzego OMI. Goście podziwiali m.in. obrazy polskich artystów znajdujące się w kościele. Po krótkiej wizycie zaszczycili swą obecnością Klub Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton, gdzie w przyjaznej atmosferze odpowiadali na pytania i prowadzili ciekawe dyskusje. Por. Władysław Szwender wyrecytował wiersz o Katyniu oraz wręczył Oficerom książkę zawierającą jego życiowe wspomnienia m.in. o deportacjach Polaków na Sybir, bohaterstwie żołnierzy pod Monte Cassino i braku możliwości powrotu do kraju po zakończeniu wojny. Następnie goście zostali oprowadzeni po Domu Polskim przez Panią Marylę Hasek, Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

Kolejnym punktem programu było spotkanie i dyskusja w Hali Weteranów, gdzie padły m.in. pytania o różnice w wojsku polskim i kanadyjskim. Major Rafał Kozigrodzki odpowiedział, że raczej woli się skupić na podobieństwach, takich jak mundury, sprzęt czy szkolenia. Porucznik Jakub Słobodzian dodał, że mogą zazdrościć tego, że w Kanadzie jest jedyny poligon, na którym można strzelać amunicją bojową. Po zakończeniu dyskusji goście udali się do hali Wawel, po której oprowadził ich Jan Kucy, Prezes Towarzystwa Polskich Weteranów.

Ostatnim punktem programu była wizyta na cmentarzu Różańca Świętego, gdzie żołnierze oddali hołd i złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

Spotkanie zakończyło się przekazaniem upominków dla Johna Szumlasa, Konsula Honorowego w Edmonton.

Żołnierze pozostaną w Edmonton do soboty.

Bardzo dziękujemy za przybycie i zaszczycenie swoją obecnością Polonii w Edmonton.

Katarzyna Cuvilier – Polonia Edmonton News

Artykuł sponsorowany przez: