Strona główna Wydarzenia / Events Pamiętamy

Pamiętamy

62

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.

9 listopada br. w szkole St. Basil, gdzie mieści się Angielsko-Polski Program Szkolny im. Sw. Jana Pawła II i Jean Forest All Girls Leadership Academy odbyły się obchody Dnia Pamięci połączone ze Świętem Niepodległości Polski.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili żołnierze kombatanci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton, do których skierowano ciepłe słowa i podziękowanie za obecność. Na uroczystości obecna była również przedstawicielka Kanadyjskich Sił Zbrojnych.

Podczas Akademii zaprezentowano wiersze i piosenki wojskowe oraz inscenizacje w wykonaniu uczniów.

Młodzież zadedykowała byłym żołnierzom patriotyczną piosenkę „My Pierwsza Brygada “ Na zakończenie uroczystości uczniowie obdarowali kombatantów kwiatami.

Cała ceremonia była bardzo piękna i wzruszająca.

Obchody Dnia Pamięci i Święta Niepodległości łączą nas, Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami. W tym dniu tutaj, w tej polskiej placówce oświatowej z dala od kraju ojczystego spotkały się pokolenia, z których to najmłodsze uczciło pamięć żołnierzy poległych o wolność i niepodległość. Akademia była znakomitą lekcją patriotyzmu, w języku polskim i angielskim, która obywa się w szkole każdego roku dzięki wspólnemu wysiłkowi całego Grona Pedagogicznego i Dyrekcji Szkoły.

Tekst i zdjecia: Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.