Strona główna Wydarzenia / Events Padre Night

Padre Night

241

W czwartek, 20 października br. w Domu Polskim w Edmonton miał miejsce uroczysty Bankiet zorganizowany przez polonijne Zgromadzenie Rycerzy Kolumba z Rady Nr 11334 Św. Jana Pawła II i Rady Nr 3367 Brata Antoniego Kowalczyka. Już po raz drugi w Domu Polskim od 2011 roku Bankiet pod nazwą „Padre Night” miał na celu uhonorowanie księży i siostry zakonne z Archidiecezji Edmonton. W związku z tym, że ten bankiet przypadł na rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Św. Jana Pawła II, był odpowiednią chwilą na podziękowanie Panu Bogu za dar kapłaństwa, za trud i poświecenie kapłanów – za ich codzienną pracę. W imieniu Gospodarzy przybyłych na tę uroczystość przywitali: p. Kazimierz Zięba i p. Ryszard Kazek Zaproszonymi gośćmi na bankiecie byli miedzy innymi:  Biskup Gregory Bittman – biskup pomocniczy Archidiecezji Edmonton, Biskup David Motiuk – biskup Eparchii Ukraińskiej Edmonton oraz emerytowani księża, profesorowie z St. Joseph College i wszyscy polscy księża posługujący w Edmonton i okolicy. .  Zaproszony Arcybiskup Joseph MacNeil, emerytowany arcybiskup Archidiecezji Edmonton, nie mógł przybyć na tę uroczystość ze względów zdrowotnych. Najwyższe władze stanowe Rycerzy Kolumba w Albercie reprezentowali: Charles Russel, delegat stanowy ANWT i Richard Duguay, prezydent Rycerzy Kolumba, Oddział Edmonton. Polonie w Albercie reprezentowala p. Maryla Hasek, wiceprezes Zarzadu Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

Główne przemówienie podczas bankietu wygłosił biskup David Motiuk. W programie uroczystego bankietu znajdowała się również modlitwa o powołania kapłańskie, którą prowadził ks. Andrzej Sowa, proboszcz parafii Różańca Świętego w Edmonton.

Ocenia się, że w uroczystości wzięło udział około 70 księży oraz około 300 członków Rycerzy Kolumba z Edmonton i Okolicy

Całą uroczystość ubogacił program artystyczny w wykonaniu młodych polonijnych artystów: Krystian Sękowski – fortepian i Maya Budziński – skrzypce oraz wystąpiły polonijne zespoły taneczne: Łowicz i Oberek pod kierownictwem artystycznym p. Elżbiety Kapicy.

Nad realizacją programu uroczystości czuwał mistrz ceremonii – Jan Śląski.

Dom Polski w tym dniu był miejscem wyjątkowej uroczystości, gdzie panowała serdeczna atmosfera i polska gościnność w duchu umiłowania naszego wielkiego Rodaka Św. Jana Pawła II.

Perfekcyjnie zorganizowana impreza okazała się ogromnym sukcesem organizacyjnym polonijnych Rycerzy Kolumba. Gratulujemy i dziękujemy.

Zdjecia i tekst: Z. Cynar, Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.