Strona główna Wydarzenia / Events Obchody Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w Edmonton

Obchody Święta Niepodległości i Dnia Pamięci w Edmonton

46

W dniu 11 listopada 2015 r. tysiące mieszkańców Edmontonu przyszło na uroczystości Dnia Pamięci do Pawilonu Sportowego Uniwersytetu Alberty, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy poświecili swe życie w walce o godność człowieka i wolność narodu.

Dla nas Polaków żyjących w Kanadzie 11 listopada jest również dniem, w którym 97 lat temu polscy żołnierze wywalczyli Polsce niepodległość. Dzień ten w połączeniu z kanadyjskim Dniem Pamięci czcimy jako najpiękniejszą rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach niewoli.

Polscy żołnierze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton i w innych organizacjach, biorą udział w tych uroczystościach od chwili przyjazdu do Kanady. Jest to dzień uczczenia pamięci bohaterskiej śmierci żołnierzy, towarzyszy broni poległych na wszystkich frontach. Tegoroczne uroczystości z udziałem żołnierzy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr. 6, Towarzystwie Polskich Weteranów i Rycerzy Kolumba, działających przy polskich parafiach odbyły się w Domu Polskim.

Mówcy na uroczystości podkreślali, że wolność jest bardzo cenną wartością, za którą trzeba było płacić wysoką cenę. W drodze do wolności było wiele ofiar, było wiele przelanej krwi. Po okolicznościowych przemówieniach odbyła się ceremonia składania wieńców przed grobem nieznanego żołnierza Na zakończenie uroczystości odbyła się tradycyjna defilada oddziałów wojskowych. Połączone oddziały polskich Kombatantów, Weteranów, Harcerzy i Rycerzy Kolumba przemaszerowały przed symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza.

Po uroczystościach w Domu Polskim odbył się tradycyjny obiad żołnierski. W milej i niemal rodzinnej atmosferze wręczono rownież odznaczenia za zasługi w działalności społecznej.

Tegoroczne uroczystości zaszczycili swa obecnością: John Szumlas, Konsul Honorowy RP w Edmonton, Andrzej Ruta, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie i Janusz Tomczak Prezes Zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.