Strona główna Wydarzenia / Events Obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego w Edmonton

Obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego w Edmonton

245

W dniu 24 lipca 2016 r. odbyły się w Domu Polskim w Edmonton uroczystości związane z obchodami 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością uczestniczki Powstania Warszawskiego: p. Irena Walewska, p. Hanna Pawlikowska i p. Janina Sawicka oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie p. Marcin Bosacki. Na uroczystości zorganizowanej przez Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie obecni byli również konsule honorowi RP w Albercie: Zygmunt Potocki z Calgary i John Szumlas z Edmonton.

W wypełnionej po brzegi Sali kominkowej Domu Polskiego obecni byli  przedstawiciele organizacji polonijnych i młodzieży. Wszystkich obecnych powital Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie. Szczególnie ciepłe słówa i podziękowanie za przybycie na tę uroczystość skierował do Pań -Uczestniczek Powstania Warsdzawskiego i Pana Ambasadora.

Po obejrzeniu filmu pt. „Bitwa o Warszawę – Powstanie Warszawskie dokument Discavery” i okolicznościowych przemówieniach Pamięć poległych w Powstaniu uczczono minutą ciszy.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości Mikołaj Warszyński, wnuk p. Hanny Pawlikowskiej zaprosił wszystkich uczestników tej uroczystości na koncert muzyki poważnej w jego wykonaniu, mamy Tatiany Warszyńskiej – skrzypce i Zuzany Simurdovej – fortepian.

Zdjecia i tekst: Z. Cynar, Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.