Strona główna Wydarzenia / Events Niedziela 29 maja 2016 r. Dniem Polonijnej Solidarności z Fort McMurray

Niedziela 29 maja 2016 r. Dniem Polonijnej Solidarności z Fort McMurray

63

Jak wszyscy wiemy, na początku tego miesiąca olbrzymi pożar lasu w północnej Albercie zniszczył we Fort McMurray około 2400 domów i budynków, zmuszając do największej w historii Alberty ewakuacji ludności z ponad 80.000 domów. Zniszczenia spowodowane przez ogień we Fort McMurry poruszyły nie tylko naszą społeczność.

Z inicjatywy polonijnych zespołów tanecznych: „Oberek”, „Opoczno” i ​​„Łowicz” i przy poparciu Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie wraz z wieloma organizacjami Polonijnymi w niedzielę 29 maja 2016 r. o godz. 13:00 na malowniczo położonej posiadłości „Wawel” Towarzystwa Polskich Weteranów (17515 127 St NW, Edmonton, AB T6V 1B1) odbędzie się Wielka Akcja Zbierania Funduszy na Pomoc Poszkodowanym. Organizatorzy serdecznie zapraszają całą Polonię na liczny udział w Pikniku. Kuchnia gwarantuje smaczne polskie jedzenie, zimne napoje, dla dzieci przewidziano gry i zabawy, a polonijne grupy taneczne: „Oberek”, „Opoczno” i ​​„Łowicz” będą tańczyć całe popołudnie. Cały dochód z pikniku zostanie przekazany na Kanadyjski Czerwony Krzyż.

Rząd Alberty i Kanady ogłosili, że podwoją dotacje dla Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża. W rezultacie, za każdy 1 dolar ofiarowany przez nas, Czerwony Krzyż otrzyma 3 dolary.

Niektóre polskie organizacje już od początku miesiąca zaczęły zbierać pieniądze na ten cel; Kongres Polonii kanadyjskiej zebrał już ponad 15000 dolarów. Miejmy nadzieję, że ta liczba będzie jeszcze wyższa, a wiemy, że im wyższa frekwencja, tym więcej pieniędzy będziemy mogli zdobyć na ten cel. Nie zapominamy, jak w roku 2010 mieszkańcy Alberty zebrali blisko 100 tyś. dolarów na pomoc powodzianom w Polsce, a taka suma dała szansę na otrzymanie dodatkowej dotacji od rządu prowincjonalnego w wysokości 20 tys. dolarów.

Nasza solidarność społeczna ujawnia się przede wszystkim w zorganizowanych akcjach udzielania pomocy. Jestem przekonany, że i tym razem Polonia albertańska wykaże się, wrażliwością, ofiarnością i Solidarnością, z tak bardzo poszkodowanymi we Fort McMurray.

Zygmunt Cynar, Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.