Strona główna Emigracja Najnowsze zmiany emigracyjne związane z COVID-19

Najnowsze zmiany emigracyjne związane z COVID-19

539

Pod koniec sierpnia tego roku, rząd Kanady wprowadził ułatwienie dla turystów przebywających obecnie w Kanadzie, związane z aplikowaniem o pozwolenie na pracę.

Przed pandemią, turysta przebywający tymczasowo w Kanadzie, musiał aplikować o pozwolenie na pracę do visa office abroad. Znaczyło to, ze jego aplikacja była rozpatrywana poza Kanadą i w momecie uzyskania pozwolenia, turysta musiał wyjechać z Kanady aby ponownie wrócić i aktywować work permit na granicy.

Ułatwienie, które obecnie wprowadzono wyklucza konieczność wyjazdu z Kanady aby aktywować work permit. Teraz turysci mogą aplikować o pozwolenie na pracę, które rozpatrywane jest wewnątrz Kanady. Pozostałe wymogi pozostają jednak bez zmian.

Aby kwalifikować się, wnioskodawca, który chce skorzystać z tego tymczasowego ułatwienia, musi:

  • posiadać ważny status w Kanadzie jako turysta
  • mieć ofertę pracy popartą tzw. LMIA (Labour Market Impact Assessment)
  • złożyć wniosek o zezwolenie na pracę nie póżniej niż 31 Marca 2021

Przepis ten jest często mylący, gdyż wielu turystom wydaję się, ze wystarczy, że posiadają ofertę pracy i z tym mogą aplikować o work permit. Tak jednak nie jest. Oferta pracy musi byc w większości przypadkow wsparta przez tzw. LMIA (Labour Market Impact Assessment) czyli ocenę wpływu na rynek pracy.

Monika Filipkowska
Regulated Canadian Immigration Consultant
www.monikaimmigration.ca
info@monikaimmigration.ca