Strona główna Ciekawostki Ksiądz który stworzył Kraków w Albercie

Ksiądz który stworzył Kraków w Albercie

291

Franciszek Ksawery Olszewski urodził się w Krzepicach 29 października 1869 r. W tym samym dniu został ochrzczony przez miejscowego proboszcza ks. Wawrzyńca Brzezińskiego. Był jednym z dziewięciorga dzieci Franciszka i Marianny z Kulejowskich. Ojciec młodego Franciszka tak jak jego dziadek Klemens był stolarzem.

Franciszek, jak sam później wspominał, był łobuziakiem, skłonnym do psot. Często zamiast pilnować krów na pastwisku… czytał. Powołanie do życia kapłańskiego musiało objawić się dość wcześnie, ale nie udało się zdobyć informacji, jak przebiegała Jego edukacja, kiedy i gdzie wyjechał do seminarium. Wiadomo jedynie, że podjął studia teologiczne za granicą, we Francji i we Włoszech (w Turynie u salezjanów).

Na początku 1899 r. Franciszek przybył do Kanady, do St. Albert. W tutejszym seminarium dokończył swą duchową formację i 6 stycznia 1900 r. został wyświęcony na księdza. Tuż po święceniach rozpoczął pracę duszpasterską wśród licznych osad emigrantów z Polski. Przez pewien czas był on jedynym polskim kapłanem regularnie pracującym w diecezji. Objął największą polską osadę, która mieściła się 90 km na północny wschód od Edmonton. Nazwał ją Krakowem.

Czytaj więcej @ https://m.niedziela.pl/artykul/74028/Misjonarz-w-kanadyjskim-Krakowie

Administrator, menadżer i założyciel portalu. Napisz do mnie @ https://www.linkedin.com/in/greg-pietraszewski/