Strona główna Felietony Kobieta

Kobieta

205

“Kobieto, puchu marny! Ty wietrzna istoto” – słowa największego polskiego wieszcza dziś brzmią trochę banalnie. Emancypacja i ruchy feministyczne doprowadziły do tego, że dziś kobiety cieszą się równouprawnieniem. Silne i pewne siebie wybierają kariery inżynierów, naukowców, strażaków czy doktorów. Nie brak również kobiet w polityce oraz na czele banków czy też wielkich korporacji.
Przez wieki kobieta była traktowana odmiennie, wręcz przedmiotowo. Nie miała prawa do edukacji, do pracy poza domem, do podejmowania decyzji finansowych, do pełnienia funkcji publicznych. W XXI wieku, w większości krajów, prawo jest już równe wobec kobiet i mężczyzn. Piszę w większości, gdyż w wielu krajach świata kobiety wciąż mają pod górę. W krajach, gdzie wciąż obowiązuje system kast (np. Indie), z obawy przed tradycją wypłacania sowitego posagu stosuje się selektywną aborcję lub dziewczynki zabijane są zaraz po urodzeniu. W Chinach, z powodu polityki jednego dziecka w rodzinie, często preferuje się chłopców, kosztem życia dziewczynki. W wielu krajach afrykańskich i nie tylko, wciąż praktykuję się makabryczny zabieg obrzezania dziewcząt, który często prowadzi do infekcji i śmierci. Zabieg ten nie ma nic wspólnego z religią lecz jest pogwałceniem praw człowieka i ma na celu uprzedmiotowienie kobiety w stosunku do mężczyzny.

Do Women Have Same Rights As Men in Canada?

Często ekstremizm religijny prowadzi również do urzeczowienia kobiety. W Arabii Saudyjskiej, gdzie kobiety są pozbawione takich dla nas oczywistych praw jak np. prowadzenia samochodu, uprawiania sportu, uczestnictwa w pogrzebie bliskich czy też ubioru wedle upodobań. Co więcej, nieposłuszeństwo wobec mężczyzny może spowodować, że kobieta zostanie zamknięta w pokoju, niejednokrotnie na zawsze.

Kolejnym zagrożeniem w życiu kobiet jest problem handlu żywym towarem w celach prostytucji i pornografii. Szacuje się, że co roku ofiarą tej działalności kryminalnej pada na całym świecie ponad 1,3 mln. kobiet i dzieci. Kobiety są często porywane lub podstępnie okłamywane co do typu pracy, później przetrzymywane, często w tragicznych warunkach, zmuszane do wykonywania niechcianych aktów.
W krajach rozwiniętych dostęp do edukacji i wyboru kariery nie stanowi już problemu. Kobieta może kształcić się w najbardziej “męskim” kierunku i starać się o pracę, nawet na stanowiskach kierowniczych. Wciąż jednak istnieją stereotypy, które sugerują, że kobieta nie wykona pracy tak samo jak i mężczyzna, że praca kobiety nie jest warta tego samego wynagrodzenia, że przecież nie powinna zarządzać grupą mężczyzn. Pracodawcy obawiają się promować młode kobiety, z obawy, że przecież wkrótce będą one na urlopach macierzyńskich.
Nie staram się tutaj twierdzić bynajmniej, że jesteśmy tacy samy jak mężczyźni i powinniśmy wszystkie starać się o pracę na budowach. Kobiety są z natury łagodniejsze, bardziej wrażliwe, słabsze fizycznie, delikatne i bardziej zależne od zmian hormonalnych. Oczywiście istnieją kobiety bardziej krzepkie i zdecydowane niż niejeden pan, które uwielbiają wykonywać “męskie zawody”, lecz nie jest to regułą. Ważne jest jednak aby zamiast skupiać się na różnicach, raczej podkreślać indywidualne umiejętności i zainteresowania, wykorzystując je do promowania równego dostępu i kreowania szans dla każdej osoby.
Ciało kobiety przechodzi w ciągu życia przez niesamowite zmiany i jest poddawane nieustannej presji. Począwszy od uciążliwości menstruacji, poprzez ciąże, porody, nieprzespane noce przy płaczącym dziecku, wszelakie prace domowe i pracę zawodową kobieta jest obciążona tak fizycznie jak i emocjonalnie. Nierealistyczne standardy urody zmuszają już nastolatki do obsesyjnego odchudzania i stosowania mnóstwa kosmetyków i makijażu, aby poczuły się dobrze w swojej skórze. Często zmagają się z anoreksją, bulimią, nerwicą czy innymi chorobami, które bazują na gorszym poczuciu wartości. Projektanci mody szukają modelek o talii 0, nie przypominających kobiecych kształtów, rujnując zdrowie młodych dziewczyn, które głodzą się aby dostać się na wybieg.
Bardziej empatyczna niż mężczyzna, kobieta jest naturalną opiekunką rodziny, bezinteresownie dbając o dobro wszystkich i często zapominając o sobie samej. Niezastąpiona maszyna wielofunkcyjna nie odpocznie, dopóki wszystkie zadania z listy nie zostaną wykonane. Często żonglując pomiędzy obowiązkami domowymi, pracą lub szkołą, zostanie skrytykowana, że o czymś zapomniała, że może powinna zostawić karierę i poświęcić się rodzinie. Ta, która jest szczęśliwa i spełnia się w roli opiekunki domu i piastunki dzieci, zostanie nazwana “kurą domową”, tak jakby jej praca nie była ważna.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Drogie Panie – uczcijmy ten specjalny dzień! Bądźmy z siebie dumne za wszystko, czego dokonałyśmy, za każdy nasz sukces, duży i mały, za każdy uśmiech członka rodziny. Kochajmy się za to jakie jesteśmy, niezależnie od kształtu, wagi, wyglądu, skończonych szkół czy stanu konta. Kochajmy się za to, że jesteśmy piękne, niepowtarzalne, wspaniałe i dobre. Cieszmy się wszystkimi wolnościami, jakimi jesteśmy otoczone i wykorzystujmy te, które chcemy. Nie dajmy sobie obniżyć naszego poczucia wartości przez czyjeś złośliwe komentarze, często wynikające z zazdrości. Nie szukajmy standardów tego, co dla nas “poprawne” poza sobą, ale poznajmy siebie dogłębnie i podążajmy za tym, co czyni nas szczęśliwym. Bądźmy szczęśliwe tu i teraz.

Panowie – dbajcie o swoje Kobiety. Pokażcie im jak wiele dla was znaczą, jak bardzo je kochacie, jak żyć bez nich nie możecie. Bądźcie wdzięczni za drobne gesty, za ciepły posiłek, za kurz na telewizorze, za pocałunek na dobranoc. Uczcijcie swoje Panie za wszystko to, czym są i czym nie są, za każdy niepowtarzalny charakter, za każde piękne oczy, za każde ciepłe serce. Wybaczcie narzekania i zatroskaną buzię, zapewne efekt kolejnej zarwanej nocy. Dajcie swoim żonom, dziewczynom, mamom, córkom, babciom wszystko to na co zasługują. Nie dość, że je to uszczęśliwi, to jeszcze odwdzięczą się stokrotnie.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich Pań!!!

Joanna Dyl – Polonia Edmonton News