Strona główna Wydarzenia / Events Jubileusz Zespołu „Łowicz”

Jubileusz Zespołu „Łowicz”

257

24 stycznia br. przy wypełnionej po brzegi sali bankietowej Domu Polskiego w Edmonton odbył się uroczysty bankiet z okazji 15-lecia działalności artystycznej zespołu tanecznego „Łowicz”

Na uroczystość przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych, byli tancerze, rodzice, młodzież, księża z polskich parafii, zaproszeni goście i liczni miłośnicy folkloru. Wśród dostojnych gości byli: John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton; Tomasz Łukaszuk, poseł do Parlamentu Alberty z edmontońskiej dzielnicy Castle Downs; Teresa Szlamp-Fryga, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta.

Całość uroczystości uświetnił wspaniały występ zespołów: „Łowicz” „Oberek” i „Opoczno”. Jubileuszowy występ rozbudził duży entuzjazm wszystkich obecnych na uroczystości, którzy niejednokrotnie nagradzali tancerzy gromkimi oklaskami.

15 lat temu założenie zespołu „Łowicz” zaczęło się od grona entuzjastów, których celem było popularyzowanie na obczyźnie bogactwa polskiego folkloru. Występując w naszym mieście, jak również poza jego granicami, już 15 lat młodzi tancerze prezentują polskie tańce regionalne i nieustannie poszerzają grono wielbicieli zespołu. Pielęgnowanie polskiego folkloru za granicą ma głęboki sens, pozwala bowiem zachować więzi między rodakami tutaj mieszkającymi z Polakami w ojczyźnie.

Kultywowanie narodowych tradycji z dala od kraju pomaga w wychowaniu młodych ludzi, świadomych swoich polskich korzeni i jednocześnie z tego dumnych. Instruktorzy tańca oraz rodzice przekazują dzieciom zamiłowanie do folkloru, które niewątpliwie przyczynia się do zachowania polskości wśród nas żyjących na emigracji.

Od początku istnienia zespołu jego celem było stworzenie interesującego programu dla dzieci i młodzieży, aby mogły poznawać i uczyć się tradycyjnych polskich tańców pochodzących z różnych regionów Polski, pokochać polską kulturę i propagować ją poprzez publiczne występy. Przyczynia się to do podtrzymania więzi z krajem ojczystym, i równocześnie pozwala prezentować polskie tańce mieszkańcom Kanady, co pomaga w tworzeniu pozytywnego wizerunku naszej grupy etnicznej. Uroczysty bankiet był okazją, aby podziękować wielu osobom – a przede wszystkim rodzicom za ich pracę dla dobra zespołu i za ich troskę o dobre wychowanie dzieci.

Podziękowano organizacjom polonijnym i osobom prywatnym, które finansowo wspierały zespół „Łowicz” w ciągu ostatnich 15 lat i tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałego Jubileuszu.

Specjalne podziękowanie przekazano pani Elżbiecie Kapicy, dyrektorce artystycznej i choreografce, która już od 15 lat z pasją poszerza bogaty repertuar zespołu „Łowicz”. Skromna osobowość, utalentowana, wymagająca nauczycielka – to wszystko przyciąga młodzież do zespołu..

Jubileusz 15-lecia zespołu „Łowicz”, to ważne wydarzenie w historii edmontońskiej Polonii. Duma i radość przewijała się w życzeniach i gratulacjach dla zespołu, i to odczucie towarzyszyło również wszystkim uczestnikom tego wspaniałego Bankietu, zorganizowanego przez liczne grono wolontariuszy sprawnie kierowane przez pana Mariusza Kononowicza, prezesa zespołu „Łowicz”. Ta niezwykle udana impreza zakończyła się wspólną zabawą, na której, przy znakomitej muzyce tanecznej prezentowanej przez D.Ja Grzegorza Ostapowicza doskonale bawiła się nie tylko młodzież, ale także ich rodzice i dziadkowie.

Z okazji Jubileuszu niech płyną dla zespołu gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

Zygmunt Cynar

Polonia Edmonton News

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.