Strona główna Felietony Dzień Kobiet. Co lubią robić Polki w tym dniu?

Dzień Kobiet. Co lubią robić Polki w tym dniu?

163

Różne dzisiejsze zwyczaje pochodzą z dawnych lat. I tak na początku marca w starożytnym Rzymie obchodzono święto macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. W tym dniu kobiety traktowano w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. 
Początki obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. W 1909 roku kobiety sprzeciwiły się uciskowi w firmie. Zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło tam 126 kobiet. Od tej pory obchodzi się ten dzień, jako szacunek i uczczenie poświęcenia tych kobiet. Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.
Niektórzy mężczyźni próbują się wymigać od wręczania symbolicznego kwiatka, tłumacząc się tym, że jest to święto wymyślone przez komunistów. Nie zauważyli, że to święto pochodzi z kapitalistycznej Ameryki. Do Polski święto kobiet dotarło dopiero po II wojnie, dlatego mogło pasować do socjalistycznej propagandy. Wtedy to w zakładach pracy wręczano w tym dniu prezenty z życzeniami. Był to kwiat tulipanu, rajstopy, mydełko i kawa.

Kobieta umie dochować tajemnicy. Tajemnicy swojego wieku.

– Wolter.


W różnych krajach są inne zwyczaje odnośnie prezentów i tak na przykład Włoszki otrzymują od swoich mężczyzn najczęściej mimozę. Na Litwie panie w swym dniu otrzymują kwiaty, oraz mogą sobie dyskutować o swych prawach. Na Ukrainie Dzień Kobiet jest wolny od pracy.
Oprócz tradycyjnego bukietu róż czy bombonierki, Ukrainki mogą liczyć na złoty pierścionek albo nawet lodówkę. Sklepy oferują duże zniżki, tylko w tym dniu. Dla Rosjanki najgorszym prezentem tego dnia jest książka, najlepszym – bukiet kwiatów, biżuteria a nawet futro.
Wszystkim Paniom w Chinach należy się pół dnia wolnego od pracy. Natomiast dla Wietnamczyków jeden Dzień Kobiet to stanowczo za mało. Świętują dwa razy w roku.
Obchodzą oni 8 marca i 20 października. W Portugalii organizowane są babskie wieczory i tak kobiety przy kolacji celebrują swoje święto wyłącznie w kobiecym gronie.

Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta.

– Napoleon Bonaparte

Co lubią robić Polki w tym dniu? Najchętniej zaszalałyby robiąc coś niestandardowego, chociaż wiele chętnie spędza czas ze swoją rodziną lub romantycznie ze swoim partnerem. Najbardziej nie lubią kobiety w tym dniu spędzać czas z kolegą lub z rodzicami. Ciekawe, dlaczego? Ale, tak to mówią statystyki.
Gdzie Polki chcą spędzić ten dzień? Lekcje tańca, warsztaty kulinarne, lub coś związane z urodą. Ogólnie wolą panie rozrywki łączone z relaksem a nie z adrenaliną. Kobiety chcą być doceniane, kochane, więcej seksu, mniej seksizmu. Można życzyć kobietom dużo zdrowia, ale uwaga – nie życzyć, aby schudły.
Pochwalcie się kobiety, jak świętowałyście Dzień Kobiet!!!!! Co lubicie robić w tym dniu?

Boszenna Nowiki – Polonia Kanada