Strona główna Wydarzenia / Events Dożynki 2016 w Programie Szkolnym im. Św. Jana Pawła II w Edmonton

Dożynki 2016 w Programie Szkolnym im. Św. Jana Pawła II w Edmonton

199

W dniu 7 października 2016 r., jak i latach poprzednich audytorium szkoły St. Basil było wypełnione po brzegi. W Edmonton, tę staropolską tradycję już od ponad 30 lat pięknie pielęgnują uczniowie i nauczyciele z Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego im. Św Jana Pawła II w szkole St. Basil, co również łączy się z obchodami kanadyjskiego „Thanksgiving Day”.

Dożynki należą do najbarwniejszych, najciekawszych i najbardziej wzruszających imprez w tej szkole.

Szkolną uroczystość dożynkową rozpoczęto od przemarszu uroczystego korowodu. Uczniowie wnieśli wieniec i plony z tegorocznych pól: warzywa, owoce i chleb śpiewając „Plon niesiemy plon”. Przyniesione dary z tegorocznych zbiorów umieszczono na symbolicznym ołtarzu, które zostały pobłogosławione przez ks. Andrzeja Sowę, Proboszcza parafii Różańca Świętego. Nie byłoby tak pięknych Dożynek bez bogatego programu artystycznego, który przygotowali uczniowie i nauczyciele.

W części artystycznej uroczystości dożynkowej było wiele tańców, muzyki, śpiewu i recytacji wierszy.

Następnie odbyło się tradycyjne dzielenie dożynkowym chlebem z nauczycielami, uczniami i rodzicami. Okazały bochen chleba został wypieczony w polskiej piekarni „Bałtyk”, w stronę której płyną słowa podziękowania od uczniów i nauczycieli.

Podziękowanie należy również skierować w stronę Dyrekcji i młodego entuzjastycznego Grona Pedagogicznego za trud włożony w przygotowanie tak pięknej uroczystości, aby to wydarzenie pozostało wszystkim na długo w pamięci.

Rodzice dzieci obecni na tej uroczystości mogli być dumni, że ich dzieci mają możliwość dorastania w klimacie polskości i polskich tradycji z dala od kraju ojczystego. Szkolnictwo polonijne stanowi niezwykle ważny składnik życia i działalności nas Polaków na obczyźnie. Odzwierciedla narodową tożsamość oraz pragnienie podtrzymania znajomości języka polskiego, tradycji narodowej, zwyczaju i obyczaju. Daje sposobność do utrzymywania ciągłości kulturowej z Macierzą. Codzienna styczność z językiem polskim wpływa na to, że nasze dzieci chętniej rozmawiają po polsku, śpiewają piosenki, czytają polskie książki i piszą do swoich dziadków w Polsce.

Polonia w Edmonton może być dumna z tego, że znajduje się tutaj jedyna na kontynencie północno-amerykańskim Polska Placówka Oświatowa utrzymywana z funduszy publicznych, w katolickim systemie edukacyjnym, gdzie nasze dzieci mogą osiągnąć idealną dwujęzyczność i wartości kraju pochodzenia ich rodzicow.

Zdjecia i tekst: Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.