Strona główna Felietony Depresja. Porozmawiajmy

Depresja. Porozmawiajmy

217
Depresja, Porozmawiajmy

„Choroba opuszcza nasze ciało, gdy przestaniemy w nią wierzyć.” Twierdzi Dr. David R. Hawkins w książce pt. Przywracanie zdrowia.

Depresja stała się plagą dzisiejszego świata. Wygląda to na epidemię.  Choroba ta dotknie 1 na 10 kanadyjczyków.  Jedni przechodzą krótko i łagodnie, inni cierpią długo, często kończąc swoje cierpienia samobójstwem. Mózg, hormony, neuroprzekaźniki.  Czy chemia mózgu jest przyczyną czy skutkiem depresji? Co tak naprawdę wywołuje depresje?

Ludzie w depresji widzą świat pełen smutku i beznadziejności. Powoduje to nienawiść do siebie, oskarżanie siebie, brak nadziei, żal, rozpacz i melancholię. Nie ma energii do życia ani pragnienia by żyć. Życie staje się beznadziejne. Depresja to złość zwrócona do wewnątrz.

Tradycyjna psychoterapia zalecała, by człowieka w depresji po prostu zdenerwować!

Dzisiejsi lekarze podają środki antydepresyjne psychotropowe i to pomaga z dość dużym skutkiem. Ale, ileż można łykać pastylek? Przecież te wszystkie leki mają skutki uboczne. Lekarze koncentrują się na mózgu, a co jest z naszym umysłem, emocjami, myślami? Przykład z życia wzięty jak myśli działają na nasz mózg. Wystarczy tylko pomyśleć o cytrynie, wyobrazić jej smak bez cukru. Ślinka się zbiera w ustach na myśl o tym.  

  Człowiek to nie tylko ciało fizyczne, ale również mentalne, duchowe. Jesteśmy naładowani różnymi emocjami, bombardowani negatywnymi lub pozytywnymi informacjami z całego świata. Myślimy. Nasz umysł przetwarza informacje, a my potem doświadczamy albo radość albo złość, zależy od tego, co ujrzymy lub usłyszymy, co dzieje się wokół nas. Świat jest, jaki jest, dobry i zły. Nie jest perfekt.  Jeśli tylko koncentrujemy się na negatywnych zdarzeniach, to zaczynamy myśleć negatywnie, a potem poprzez nasze myśli, w mózgu następują zmiany chemiczne. Depresja istniała od zarania ludzkości. Nic nowego. Często jest genetyczna, bo w rodzinach są pewne programy, które potem my przyjmujemy. I tak dalej, koło zamknięte.

Depresja pojawia się po to, żeby zwrócić nam na coś uwagę. Coś jest nie tak z moim umysłem, czegoś brakuje. Psychiczny ból nas informuje: – Spójrz na mnie, coś się skończyło. Przyszedł moment by zmienić swój sposób bycia w świecie, by zmienić sposób, w jaki myślimy o sobie. I tak, pierwszym krokiem będzie akceptacja bez obwiniania siebie i innych za to, co się wydarzyło. Jest jak jest, jesteśmy tylko człowiekiem!

Powiedzmy sobie. – Akceptuję siebie i innych. Cieszę się z każdego dnia. Nie żałuję przeszłości i nie boję się o przyszłość. –

Żyjmy w teraźniejszości. Styl życia musimy zmienić. Zacznijmy opiekować się innymi, adoptujmy bezdomnego kota czy psa. Kochanie i dbanie o innych bardzo pomaga by wyjść z depresji.

Zachęcam do dyskusji. Każdy z nas ma inne doświadczenia. Poniżej podaję mądre słowa i cytaty od znanych ludzi.

NIC NAS TAK BARDZO NIE OKŁAMUJE, JAK NASZ WŁASNY OSĄD. – LEONARDO DA VINCI

STRES TO OPIERANIE SIĘ TEMU, CZEGO NIE CHCEMY, A JEGO BRAK TO DOSTAWANIE TEGO, CO CHCEMY. – DAVID R. HAWKINS

CZŁOWIEK NIE MOŻE NICZEGO NAUCZYĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA, MOŻE MU TYLKO DOPOMÓC ZNALEŹĆ PRAWDĘ WE WŁASNYM SERCU. – ŚW. AUGUSTYN

TO NIE WYDARZENIE, ALE NASZ PUNKT WIDZENIA I INTERPRETACJE WPŁYWAJĄ NA NASZE EMOCJE. – D. FORD

Boszenna Nowiki