Strona główna Wydarzenia / Events Akademia z okazji Święta Niepodległości i Jubileuszu 70-lecia Stowarzyszenia Polskich kombatantów w...

Akademia z okazji Święta Niepodległości i Jubileuszu 70-lecia Stowarzyszenia Polskich kombatantów w Kanadzie.

225

W niedzielę 13 listopada br. w Domu Polskim w Edmonton odbyła się uroczysta Akademia poświęcona 98 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski i dla uczczenia Jubileuszu 70-lecia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

Na akademię przybyli kombatanci, liderzy organizacji polonijnych, księża z polskich parafii, siostry służebniczki, rodzice z dziećmi i młodzież. Akademię zaszczycili swoją obecnością dostojni goście, wśród których znaleźli się: John Szumlas, konsul honorowy RP w Edmonton, Andrzej Ruta, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie z siedzibą w Toronto i Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

Janusz Tomczak i Maryla Hasek serdecznie powitali wszystkich obecnych na akademii w imieniu Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie. Po odśpiewaniu hymnów narodowych Kanady i Polski przez Chór „Polonia”, Inwokację wygłosił ks. Andrzej Sowa, Proboszcz Parafii Różańca Świętego.

Andrzej Ruta po zakończeniu swego przemówienia poprosił wszystkich o minutę ciszy dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w walce o wolność i niepodległość.

Wystąpił również John Szumlas, Konsul Honorowy RP w Edmonton. Wszyscy mówcy zgodnie podkreślili zasługi weteranów w walce o wolność i pokój na świecie.

Głównym mówcą na akademii był Tomasz Łukaszuk, były wicepremier w prowincjonalnym rządzie Alberty, społecznik, aktywny członek Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Historycznego w Edmonton.

Na zakończenie części oficjalnej Janusz Tomczak w imieniu KPK i w asyście Haliny Madej p. prezes Federacji Polek w Edmonton dokonał wręczenia odznaczeń zasłużonym członkiniom Federacji Polek w Kanadzie, Ogniwo Nr 3 Edmonton.

W bogatej części artystycznej akademii wystąpili: Chór „Polonia” pod kierownictwem artystycznym p. Oksany Ostashewskiej, dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Chrzanowskiej w montażu słowno-muzycznym „Listopadowa Rocznica” pod kierownictwem p. Urszuli Kunikiewicz, Maya Budziński – skrzypce.

Na zakończenie części artystycznej wystąpiły zespoły taneczne: „Polonez” „Piast” i „Kujawiak “pod dyrekcją artystyczną p. Walentego Michalika. Nad prawidłową realizacją programu akademii czuwali konferansjerzy: Maciek Kulczak i Aneta Dembowska. Po akademii organizatorzy i Komitet Rodzicielski Szkoły im. Marii Chrzanowskiej zaprosili wszystkich na kawę i poczęstunek.

Akademia była okazją oddania szacunku symbolom narodowym i wszystkim Polakom, którzy walczyli o wolność narodu i niepodległość.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.