Strona główna Wydarzenia / Events Akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

259

W niedzielę, 1 maja 2016 r. o godz. 15-tej w Domu Polskim odbyła się Akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Otwarcia uroczystości dokonała I wiceprezes KPK w Albercie p. Maryla Hasek, oddając konferansjerkę Julii Kononowicz i Marcinowi Misiewicz.

Chór „Polonia” pod dyrekcją p. Oksany Ostashevskiej odśpiewał hymny narodowe Polski i Kanady.

Ksiądz Roman Majek OMI, proboszcz parafii MBKP w inwokacji przypomniał o szczególnym znaczeniu dla nas Dnia 3 Maja, jako również święta Maryi Królowej Polski. Janusz Tomczak, prezes KPK w Albercie powitał wszystkich obecnych, a szczególnie ciepłe słowa skierował w stronę p. Krzysztofa Olendzkiego, Konsula Generalnego RP w Vancouver, wyrażając słowa podziękowania za zaszczycenie naszej Akademii swoją obecnością wraz z małżonką Joanną. Na Akademii obecny był również John Szumlas, Konsul Honorowy RP w Edmonton. Mówcą okolicznościowym, przedstawionym przez p. J. Tomczaka był p. Krzysztof Olendzki, który szczególnie uwypuklił światowy oddźwięk Konstytucji 3 Maja 1791 r.

Akademia była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczeństwa Polsko-Kanadyjskiego. Konsul Generalny RP p. Krzysztof Olendzki – w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dokonał wręczenia odznaczeń następującym osobom:

Teresa Szlamp-Fryga         – Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi

Ewa Miles-Dixon               – Złoty Krzyż Zasługi

Jan Kucy                             – Srebrny Krzyż Zasługi

Urszula Kunikiewicz        – Srebrny Krzyż Zasługi

Teresa Moss                      – Srebrny Krzyż Zasługi

Stanisław Podraza            – Srebrny Krzyż Zasługi

Kazimierz Walewski         – Srebrny Krzyż Zasługi

W części artystycznej Akademii wystąpił Chór „Polonia”. Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Chrzanowskiej pod dyrekcją p. Urszuli Kunikiewicz przedstawiła okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Wspaniałą oprawą muzyczną tej uroczystości był występ duetu: Maja Budzińska – skrzypce, Krystian Sękowski – fortepian. Oczywiście nie zabrakło naszych wspaniałych zespołów tanecznych, a więc „Łowicz” „Oberek” i „Opoczno” pod kier. p. Elżbiety Kapicy, które zaprezentowały, jak zwykle, godny podziwu poziom artystyczny.

Na zakończenie Janusz Tomczak i Maryla Hasek w imieniu organizatorów akademii serdecznie podziękowali wszystkim za tak liczne przybycie i zaprosili na wspólny poczęstunek.

Organizatorom i wykonawcom gratulujemy!

 Zdjęcia i tekst: Z. Cynar, Polonia Edmonton News

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.