26 października 2019 był dniem szczególnym w Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza w Edmonton. W tym dniu obchodzony był “Open House”, czyli Dom Otwarty, z okazji 65 rocznicy otwarcia szkoły. Sobotnia szkoła polska jest wygodnie zlokalizowana w Vanguard College w Edmonton, w okolicy Kingsway Mall i Polish Food Centre. Na zajęcia uczęszczają dzieci licznej lokalnej Polonii jak również i dzieci, które zainteresowane są nauką języka polskiego. Szkoła otwarła swe progi po raz pierwszy 24-go października 1954 roku.
Z okazji dnia otwartego na korytarzach uczelni zorganizowana była wystawa upamiętniająca najważniejsze wydarzenia z ubiegłych lat. Setki zdjęć i pamiątek reprezentowały bogatą historię szkoły: konkursy, wycieczki oraz przedstawienia z lat ubiegłych. Absolwenci szkoły mogli rozpoznać swoje dziecinne oblicza i powspominać o dawnych szkolnych czasach, podczas gdy obecni uczniowie, rodzice i wychowawcy mieli szansę zobaczyć jak placówka zmieniała się przez lata. Niezwykłą niespodziankę sprawił jeden z pierwszych uczniów szkoły, Władysław Szwender Jr, który osobiście odwiedził szkołę z okazji obchodów rocznicy. Pani Krystyna Dembowska pełni funkcję dyrektora szkoły od 2001 roku, lecz nie wszyscy wiedzą, że naukę w szkole rozpoczęła już w roku 1987. Dedykacja i zaangażowanie pani dyrektor jest wypisana na jej twarzy. Uśmiechnięta i pogodna, zawsze znajduje chwilę by porozmawiać z uczniami i rodzicami. Tak trudne i pracochłonne zadanie jakim jest kierowanie uczelnią, jest możliwe do wykonania nie tylko dzięki umiejętnościom i doświadczeniu pani Krystyny, lecz przede wszystkim dzięki jej wielkiemu sercu. Ta ciężka i odpowiedzialna praca jest wynagradzana radością uczniōw oraz satysfakcją z wysokiego poziomu szkoły. A nie da się zaprzeczyć, że poziom jest wysoki; uczniowie szkoły im. Henryka Sienkiewicza dowodzą swych umiejętności w różnorodnych konkursach zarówno w Kanadzie jak i na świecie.
Talenty uczniów można było podziwiać podczas specjalnego występu zorganizowanego z okazji Open House. Na wstępie mogliśmy zobaczyć uczniów, którzy wsławili szkołę. Natalia Machinej, której praca o tym jak być Polakiem wygrała międzynarodowy konkurs, w nagrodę wyjechała do Polski na wycieczkę. Następnie talent recytatorski zaprezentowały Zuzia Zubik oraz Marysia i Monika Pluchowski, które w Hamilton wygrały medale za recytacje wierszy. Po występach medalistów przedszkolaki zatańczyły “Małe czerwone jabłuszko”. Następnie klasa zerowa zarecytowała wiersz Marii Konopnickiej – “Jesień”. Pierwsza klasa zaśpiewała piosenkę “Idzie jesień z pełnym koszem” a klasa druga zaprezentowała wiersz “Przyszła jesień do fryzjera”. Klasy 3,4 i 5 zagrały przedstawienie pt. “Kalendarz” a klasy 6-10 tańczyły i śpiewały “Wrzesień w naszej szkole”. Pokaz talentów poprowadziła juz 12 rok z rzędu pani Monika Romanik a o fotografowanie występów zadbał pan Wojciech Przewłocki.
Przedstawienia zakończyły się przemówieniem pani dyrektor Krystyny Dembowskiej. Zgromadzeni rozrzewnili się słysząc o historii szkoły i podsumowaniu minionych lat. Pani dyrektor podzieliła się również wyzwaniami, którym musi sprostać szkoła, takimi jak np. brak dotacji rządowej. Podziękowania dla rodziców oraz zachęta do obejrzenia wystawy plastycznej zakończyły występ pani dyrektor. Obchody open house zakończyły się słodkim poczęstunkiem – nikt nie pogardzi przecież dobrą kawą i przepysznym polskim pączkiem.
Jako rodzic ucznia klasy zerowej odczuwam wielką dumę i radość z mojej decyzji o zapisie synka do renomowanej szkoły jaką jest szkoła im. H. Sienkiewicza. Dziś nie brakuje szkół, jednakże trudno jest znaleźć te, które oprócz nauki potrafią również wpoić wartości moralne i wiernie oddać atmosferę polskości. Te które są najbardziej wartościowe to te, które przetrwają próbę czasu. Tak jak tajne komplety w czasie zaborów i okupacji walczyły o zachowanie języka i kultury polskiej, tak też i polskie szkoły na emigracji uczą i wychowują nowe pokolenia Polaków. Szkoła im. Henryka Sienkiewicza ze swoim 65-letnim stażem zdaje egzamin na medal i nic nie wskazuje na to, aby wybierała się w najbliższym czasie na emeryturę.
Felieton: Joanna Dyl – Polonia Edmonton News
Zdjęcia: Wojtek Przewłocki