Strona główna Wiadomości Kłopoty proboszcza polskiej parafii w Edmonton

Kłopoty proboszcza polskiej parafii w Edmonton

368

W Edmonton znowu wrze! Ksiądz Marcin Mironiuk w trakcie kazań w polskojęzycznym kościele w Edmonton podważał ustalenia dotyczące zbrodni na dzieciach w Kanadzie oraz odpowiedzialności Polaków za pogrom Żydów w Jedwabnem. Na słowa duchownego zareagowała już lokalna archidiecezja.

Ks. Mironiuk opowiadał parafianom, że chciał “na własne oczy” zobaczyć odkryte niedawno masowe groby dzieci, ale nie został do nich wpuszczony. Uznał zatem, że cała sprawa jest “manipulacją i kłamstwem”W trakcie kazania powiedział, że zna raporty, według których w szkołach dla rdzennej ludności nie dochodziło do niczego niestosownego. Duchowny powiedział też: “Polacy nie zamordowali Żydów w Jedwabnem. Jesteśmy z tego dumni”.

Te skandaliczne słowa odbiły się szerokim echem po całym świecie. Gdy tylko archidiecezja edmontońska została poinformowana o tym kazaniu, zostało one przejrzane, a kanał YouTube z mszami ks. Mironiuka został wyłączony.

W swoim oświadczeniu Archidiecezja pisze: Ksiądz Mironiuk przeprosił i wyraził głęboki żal z powodu swoich wypowiedzi. Nie można ich w żaden sposób usprawiedliwić. Co więcej, jego kazania spowodowały cierpienie osób, które przeżyły szkoły z internatem, cierpienie społeczności tubylczej i wszystkich Kanadyjczyków w czasie, gdy próbujemy pogodzić się ze smutnym dziedzictwem szkół z internatem i zaangażowania w nie Kościoła.

Arcybiskup Edmonton Richard Smith przyjął przeprosiny ks. Mironiuka. Ks. Mironiuk wygłosi również publiczne przeprosiny podczas weekendu mszalnego 14-15 sierpnia. Będzie również kontynuował współpracę z duszpasterstwem tubylczym w archidiecezji, aby pogłębić własne zrozumienie i edukację na temat szkół rezydencyjnych.

Nie ma pojednania bez prawdy. Archidiecezja Edmonton pozostaje zaangażowana w pełną przejrzystość w odniesieniu do wszelkich istotnych archiwów i zapisów, dzieląc się nimi z Narodowym Centrum Prawdy i Pojednania, pracując na rzecz wspierania ludności rdzennej i kontynuując wędrówkę razem z ludnością rdzenną wzdłuż długiej drogi w kierunku uzdrowienia i pojednania, sprawiedliwości i równości.

Źródło: Artykuł Izabeli Barry https://www.facebook.com/naszeradiocanada

Administrator, menadżer i założyciel portalu. Napisz do mnie @ https://www.linkedin.com/in/greg-pietraszewski/