Strona główna Felietony HU HU HA Nasza Zima Zła

HU HU HA Nasza Zima Zła

154

HU HU HA Nasza Zima Zła”

Czyli jak zwalczyć nieodparta chęć hibernacji i pokonać SAD.

Słupki rtęci oszalały, na dworze jest już zimniej niż w naszej zamrażarce! Czy to już Biegun Północny, czy to nadal nasze stare, dobre Edmonton? ”A co ja tu tak właściwie robię, czy nie lepiej byłoby przenieść się na Bahama?”, wielu z nas zastanawia się nie od dziś.

Kiedy dni są zbyt krótkie wielu z nas doświadcza SAD (Seasonal Affective Disorder) potocznie zwanej depresją sezonową. Gdy udręki egipskich ciemności zostają spotęgowane przez siarczyste mrozy, często robimy się marudni, przemęczeni i apatyczni lub tak po prostu, najzwyczajniej w świecie, podirytowani.

Niedobór promieniowania słonecznego powoduje wiele negatywnych dla naszego zdrowia i samopoczucia konsekwencji. Spada poziom serotoniny, naszego hormonu szczęścia. Rytm dnia i nocy zostaje rozregulowany, co powoduje zaburzenia poziomu melatoniny. W następstwie tego nasza jakość snu ulega pogorszeniu i często doświadczamy problemów z zasypianiem lub przeciwnie – śpimy zbyt długo. Możemy również doświadczać zaburzeń apetytu, braku energii a emocje często biorą górę.

Niejednokrotnie już to wystarcza, żeby pojawiła się nowa lub pogłębiła istniejąca już depresja. Jeżeli dodamy do tego nadmiar obowiązków, stres finansowy, konflikt, choroby lub inne nieszczęście, wiele osób załamuje się pod nawałem negatywnych doświadczeń. Ale przecież depresja sezonowa to nie wyrok i nie należy jej się poddawać.

Bardzo istotne jest aby starać się zachować równowagę i dążyć do znalezienia antidotum na mizerne samopoczucie.

Jest wiele sposobów aby szybko poczuć się lepiej i warto spróbować wielu różnych środków, aby przekonać się co działa dla nas najlepiej.

 • Uzupełnij niedobory witamin, zwłaszcza witamin D, C oraz z grupy B. Jedz dietę obfitująca w owoce i warzywa, ziarna, nasiona i pestki. Unikaj tłustych, słonych oraz słodkich przekąsek, fast foodów i gotowych dań. Paczka chipsów popitych colą czy też piwem pomoże nam poprawić humor na około kilka minut, ale na pewno nie sprawi, że poczujemy się lepiej. Niezdrowa dieta oraz brak ruchu spotęgują tylko uczucie ociężałości i zniechęcenia. Czasami suplementy mogą nam pomóc uzupełnić niedobory witamin, lecz nie powinniśmy zawsze na nich polega

 • Najlepiej dostarczyć organizmowi witamin z pożywienia.

 • Gimnastykuj się! Stare powiedzenie “W zdrowym ciele zdrowy duch” ma sens. Gdy

 • wiczymy, serce pompuje krew szybciej, limfa krąży łatwiej a organizm oczyszcza się z toksyn. Gdy pogoda nie zachęca do spacerów lub biegania na dworze wybierzmy się na siłownię, na basen, odwiedźmy studio jogi albo jeszcze lepiej – idźmy potańczy

 • . Burza śnieżna za oknem? Włącz ulubioną muzykę i tańcz do upadłego.

 • Spotykaj się z przyjaciółmi i rodziną. Odwiedź starszą ciocię, zadzwoń do koleżanki, umów się na kawę, na wino, do kina albo na kolację. Rozmawiaj z nieznajomymi, zagadnij kasjerkę w sklepie, sąsiada, uśmiechnij się do przechodnia albo osoby stojącej za nami w kolejce. Im więcej czasu poświęcimy na kontakty towarzyskie tym mniej będziemy koncentrowali się na swoich problemach i zyskamy większą perspektywę życiową. Być może jesteśmy w stanie udzielić komuś pomocy – finansowo, użyczając swojego czasu lub chociażby dobrej rady – co natychmiastowo sprawi że poczujemy się lepiej.

 • Zadbaj o potrzeby duszy. Wyłącz wszystkie telefonu, wyloguj się z facebooka, wyłacz telewizor i wsłuchaj się w ciszę. Medytuj. Pomódl się. Przenieś się wyobraźnią do wymarzonego miejsca. Przywołaj szczęśliwe momenty swojego życia, sukcesy, osiągnięcia, najmilsze wspomnienia. Pomyśl o wszystkim za co jesteś w tym momencie wdzięczny.

 • Spróbuj nowego hobby, przeczytaj inspirującą książkę, wybierz się do muzeum lub nowej atrakcji w mieście. Zaopiekuj się zwierzakiem lub roślinką, zrób coś czego nigdy nie myślałeś, że jesteś w stanie zrobi

 • . Wyzwij siebie na pojedynek ze swoimi słabościami.

 • Bądź swoim przyjacielem. Wsłuchaj się w siebie i spytaj czego naprawdę potrzebujesz. Może nie przespałeś całej nocy od kilku tygodni i naprawdę potrzebujesz odpoczynku. Może pracujesz nadgodziny albo nie wziąłeś wolnego dnia od kilku miesięcy. Może jesteś uwikłany w niezdrowy konflikt, który osłabia twoje nerwy. Czasem pomoc dobrego terapeuty lub psychologa jest nieoceniona, nie bój się szukać pomocy! Znasz siebie najlepiej i to Ty, a nikt inny, jesteś odpowiedzialny za zadbanie o swoje potrzeby.

 • Rób to, co poprawia ci nastrój i rób to jak najczęściej. Szczęście to nie jest coś co zdarza się raz i zostaje z nami na całe życie. Tak jak mówią nam słowa piosenki “W życiu piękne są tylko chwile” – postaraj się aby tych szczęśliwych chwil było jak najwięcej. Wiadro wody wypełnia się kropla po kropli. Szukaj i gromadź jak najwięcej kropli aby wypełnić swoje wiadro szczęścia.

 • Nie wahaj się aby zasięgnąć pomocy. Jeżeli czujesz, że nic innego nie pomaga a myśli stają się coraz czarniejsze, nie cierp w milczeniu i samotności, krzycz o pomoc! Bicie się z myślami lub obwinianie się o zaistniałą sytuację nie zmieni niczego. Szukaj pomocy wśród przyjaciół, rodziny, u lekarza lub psychologa, w kościele lub grupie społecznej. Nikt nie jest winny depresji i każdy, który się z nią zmaga zasługuje na pomoc. Pamiętaj, dopóki walczysz, wygrywasz!

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do działania i walki z zimową chandrą.

A jakie są Twoje sposoby na ponure dni?

Joanna Dyl – Polonia Edmonton News

Czy lubisz zimę w Edmonton?