Strona główna Wydarzenia / Events W historii Polonii z Edmonton. Magda Tomczak – Promień, który zanikł, ale...

W historii Polonii z Edmonton. Magda Tomczak – Promień, który zanikł, ale nie zgasł.

138

Wtorek 27 października 1987 r. na zawsze pozostanie w naszej pamięci. 28 lat temu w tym dniu około godz. 4 po południu, Magda Tomczak, 14 letnia uczen­nica, Polka z Edmonton, padła ofiarą napadu w kuchni własnego domu.

Ambulans i policja przybyli bardzo szybko. Niestety, dla Magdy pomoc okazała się niemożliwa. Rany, utrata krwi i niedokrwienie mózgu okazały się śmiertelne. W obecności rodziców, polskiego księdza, polskich zakonnic i bezradnego personelu szpitalnego Magda zmarła o godzinie 9.07 wieczorem. Rodzicom pozostał Jej zakrwawiony medalik z Matką Boską Niepokalaną. Jedna z załamanych pielęgniarek powiedziała później: „nie można wyobrazić sobie kogoś bardziej niewinnego”.

Śp. Magda była znakomitą uczennicą. W szkole muzycznej uczyła się gry na organach. Była harcerką w polskim harcerstwie, śpiewała i tańczyła w polskim zespole artystycznym. Miała swój własny radosny świat, w którym dzieci zajmowały ważne miejsce. Kochała młodsze dzieci i pomagała im jak mogła. W przyszłości chciała być lekarką, poświęcić się pracy z dziećmi i pomocy dzieciom. Nagle, wszystko to zostało straszliwie zakończone w jedno jesienne popołudnie. Po śmierci Magdy przez kilka dni szli ludzie żałobni i posępni, zapełniali płaczący polski kościół w Edmonton. Przychodzili tam w odruchu i potrzebie solidarności w bezmiarze ludzkiej tragedii, od której większą trudno sobie wyobrazić, w solidarności modlitwy i serc ze skamieniałymi z bólu rodzicami z synem Jackiem. Wszyscy, którzy wcześniej znali Magdę, pamiętają ją jako dziecko, które wywierało dobry wpływ na otoczenie, jako promień radości i nadziei, który przebiegł i zanikł, ale nie zgasł.

Ten dobry ślad Magdy wielu starało się utrwalić. W kilka tygodni po śmierci Magdy, z inicjatywy kilkorga ludzi (Ojca Janusza Tomczaka, Ks. Władysława Karciarza, śp. Inż. Mariana Strzeleckiego, Marii Romanko, Bogusława Dzido i Andrzeja Kobosa) powstała „The Magda Tomczak Children’s Aid Foundation” dla niesienia pomocy w ratowaniu zdrowia i życia dzieci z Polski i Kanady.

Fundacja została założona w Edmonton w r.1988 dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłej dziewczynki Magdy Tomczak. Głównym celem Fundacji jest niesienie pomocy potrzebującym dzieciom i młodzieży w leczeniu, rehabilitacji, edukacji i ich trudnej sytuacji rodzinnej.

Fundacja pomaga dzieciom, w Kanadzie, w Polsce i wielu innych krajach

Fundacja wspiera wiele inicjatyw o charakterze humanitarnym poprzez współpracę ze siostrami zakonnymi, Youth Emergency Shelter, miejscowym Szpitalem Uniwersyteckim, i również ścisłe współpracuje z dobroczynna organizacja „Lekarze bez Granic” Organizacja ta otrzymała pokojowa nagrodę Nobla w roku 1999. Za pośrednictwem Children`s Christian Fund of Canada Fundacja im. Magdy Tomczak pomaga dzieciom w Afryce i krajach Ameryki Lacinskiej. Fundacja może realizować swe cele dzięki donacjom ze strony wielu organizacji, instytucji, ofiarodawców indywidualnych i wolontariuszy.

Ciągle żywa obecność Magdy w naszym środowisku polonijnym przejawia się poprzez piękną działalność Fundacji w ratowaniu życia i przywracania zdrowia wielu dzieciom na całym świecie.

Przygotowal  Z. Cynar – Polonia Edmonton News