Strona główna Wydarzenia / Events Studniówka 2018 maturzystów Angielsko Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II...

Studniówka 2018 maturzystów Angielsko Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II w szkole Austin O’Brien.

468

Edmonton jest jednym z nielicznych miast poza granicami Polski, gdzie w szkołach polonijnych organizuje się tradycyjne studniówki. 

Chociaż w tutejszych warunkach nie zawsze udaje się zorganizować studniówkę dokładnie na 100 dni przed maturą, takie wydarzenie stanowi podsumowanie nauki i życia szkolnego.

Polonez wykonany przez uczniów przygotowanych pod kierunkiem Joanny Dumicz rozpoczął 17 maja br. bal studniówkowy maturzystów Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II w szkole Austin O’Brien w Polskim Klubie „Syrena” w Edmonton.Polonez zachwycił wszystkich i wprowadził w uroczysty nastrój tej uroczystości. Studniówka — zgodnie z tradycją szkoły rozpoczęła się Mszą św. w kościele Różańca Świętego, którą koncelebrowali ks. Mieczysław Burdzy i ks. Tomasz Jarosz. Studniówka jest dla maturzystów jedną z ostatnich okazji do zabawy w gronie szkolnych kolegów i koleżanek, jest oficjalnym pierwszym balem dorosłych, na którym młodzież chce wyglądać dojrzale i elegancko oraz dobrze się bawić. Abiturientów na tej uroczystości zaszczycili swoją obecnością: Magda Tundak, Konsultant Języków Międzynarodowych w Okręgu Szkół Katolickich w Edmonton, Władysław Szwender (jr), wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Nr 6 w Edmonton, Anna Gomez, wicedyrektor w Austin O’Brien Catholic High School, Daria Porochiwnyk, nauczycielka języka ukraińskiego w Austin O’Brien Catholic High School i Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie.

Wszystkich obecnych serdecznie powitała wychowawczyni klasy Pani Joanna Dumicz i powiedziała te słowa. „Czuję się uprzywilejowaną, że mogłam uczyć grupę obecnych tu uczniów. Wytrwale uczestniczyli w zajęciach języka polskiego w liceum. Jest to ta młodzież, którą ja, jako nauczycielka, będę ciepło wspominała. Solidni, grzeczni, uprzejmi, reprezentujący godnie siebie, szkołę i Polski Program. Jest to młodzież, w której spoczywa nadzieja na kontynuację polskości tu w Kanadzie i nie tylko.
Gratuluję Wam, Rodzice! Teraz kiedy Wasze dzieci stanęły na progu dorosłości i kiedy patrzycie na swoje pociechy widać, że cały trud wychowania się opłacał.
Drodzy uczniowie cieszę się, że w końcu dotarliśmy do długo oczekiwanego dnia. W Polsce istnieje kilka studniówkowych przesądów: pomiędzy studniówką a maturą nie wolno obcinać włosów, bo można nie zdać egzaminów. Ściągnięcie butów i tańczenie na boso w trakcie studniówki może również przynieść pecha i problemy z zaliczeniem egzaminu maturalnego. Potraktujmy to oczywiście, jako zabawę, ale na wszelki wypadek nie obcinajcie włosów i nie ściągajcie butów w trakcie zabawy studniówkowej”.

Głos zabrała również pani Wicedyrektor Anna Gomez: ·„Dziś więc Wy korzystajcie z chwili, którą dał Wam los, bawcie się dobrze, ale i odpowiedzialnie!
Bawcie się w imieniu naszego Polskiego Programu, przez który razem się uczyliście, współpracowaliście, i razem się bawiliście od początku do końca szkoły, kiedy przekroczyliście progi St. Basil lub innych szkół, od zerówki do dziewiątej klasy, i w naszym Liceum imienia Austin O’Brien, przez ostatnie trzy lata. A teraz koniec już jest tuż, tuż i jedni się cieszą, inni przyjmują to ze smutkiem, a niektórzy z niepokojem o przyszłość połączonym z lekkim lękiem.
Następny miesiąc będzie początkiem Waszej oficjalnej drogi w dorosłą przyszłość. Drogę wyznacza Wam najpierw matura, której zdawanie zaczyna się tylko za 34 dni. Dalej studia, praca, rodzina. Każdy z Was będzie budował życie według własnych planów.
Życzę Wam, by Wasze życie było szczęśliwe, radosne, piękne, ale także wartościowe, szlachetne, oparte na wartościach nieprzemijających, zakorzenione w Bogu.
Wykorzystajcie w życiu waszą wiedzę, którą nabraliście przez ostatnie 12 lat. Nie zapomnijcie o polskich korzeniach, które pomogły Wam rozwijać się i widzieć świat przez inny obiektyw.
Zostajecie w naszej pamięci i modlitwie. Zapraszamy do odwiedzania nas i dzielenia się tym, co udało Wam się osiągnąć.
Szczęść Boże!
Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii kanadyjskiej w Albercie zachęcał do wstępowania do organizacji polonijnych i przewodzenia.
Po wspólnej kolacji znakomita zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II z nauką języka polskiego daje niezbędną pewność i dumę z polskiego dziedzictwa, a to jest ważne w kraju wielokulturowym, jakim jest Kanada.
Celem Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II jest:

  1. Przekazywać wiedzę w dwóch językach, w angielskim i polskim w sposób, który pomoże osiągnąć wysoki poziom nauczania.
  2.  Doskonalić znajomość języka polskiego.
  3.  Zdobywać wiedzę o kulturze polskiej.
  4.  Rozwijać relacje szkół w zakresie kultury i nauki ze szkołami i ośrodkami nauczania w Polsce.
  5. Kształtować wartości edukacji wielokulturowej.

Doświadczenie, jakie absolwenci wynoszą z polskiej szkoły pozostaje w nich na zawsze i będą je stosować w każdym aspekcie ich codziennego życia.
Dwujęzyczny Angielsko-Polski Program Szkolny im. Św. Jana Pawła II powstał w 1984 r. z nauką w zakresie klas szkoły podstawowej. W 2007 r. dodano klasy gimnazjalne. W 2009 r. dzięki staraniom środowiska polonijnego w Edmonton władze szkolne wyraziły zgodę na utworzenie klas licealnych. Nieodłączną częścią programu licealnego jest tradycyjna polska studniówka, niemająca żadnego odpowiednika w Kanadzie. Zwykle zaczyna się Mszą św., a kończy wspólnym balem.
Angielsko-Polski Program Szkolny im. św. Jana Pawła II z klasami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum mieści się w szkole św. Bazylego, 10210 – 115 Avenue. Nauka w klasach licealnych jest kontynuowana w szkole Austin O’Brien, 6110 – 95 Avenue.
Edmonton jest jedynym miastem na kontynencie północno-amerykańskim, gdzie istnieje dwujęzyczny, całotygodniowy angielsko-polski program nauczania w pełnym wymiarze godzin, utrzymywany z funduszy publicznych. Należy również dodać, że Edmonton jest jedynym miejscem poza granicami Polski, gdzie dzieci mają doskonalą szansę nauki języka polskiego od przedszkola, aż do studiów na Uniwersytecie Alberty.
Gratulacje dla Absolwentów i tak dalej trzymać.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.