Strona główna Wydarzenia / Events Spotkanie Opłatkowe Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Alberta

Spotkanie Opłatkowe Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Alberta

557

Tradycyjny Opłatek Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Albercie odbył się w dniu 28 stycznia 2017 r. w Domu Polskim w Edmonton. Jak zwykle gościliśmy przedstawicieli rządu, miasta, innych grup etnicznych oraz społeczności polonijnej: Księża i Siostry Służebniczki. Prezesi i delegaci organizacji członkowskich. Przedstawiciele szkolnictwa polonijnego, polonijnych mediów, harcerstwo i młodzież.

Zgodnie z corocznym zwyczajem, było to spotkanie poświęcone polskiej tradycji dzielenia się opłatkiem oraz służące wzajemnemu zbliżeniu i wymianie poglądów. Spotkanie opłatkowe prowadził prezes Zarządu Okręgu KPK Janusz Tomczak, który powitał i przedstawił zaproszonych Gości oraz liderów i wybitnych przedstawicieli Polonii. Wszystkim obecnym złożył życzenia noworoczne od siebie i Zarządu Okręgu.

Rząd prowincji Alberta reprezentował: Chris Nielsen, Poseł do Parlamentu Alberty z okręgu wyborczego Edmonton Decore. Radę Miejską miasta Edmonton reprezentował Don Iveson, Burmistrz miasta Edmonton. Z Vancouver specjalnie na te uroczystość przyjechał Marcin Trzciński, Konsul Generalny RP w Vancouwer. Zarząd Główny Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Toronto reprezentował Marek Domaradzki, wiceprezes do spraw polskich. Obecni byli Konsule Honorowi RP: Zygmunt Potocki z Calgary i John Szumlas z Edmonton. Instytut Badań Austriackich i Środkowo-Europejskich(Wirth) reprezentował Dr. Joseph F. Patrouch, Profesor i Dyrektor Instytutu.Prawdziwie wielokulturowy charakter temu spotkaniu nadała obecność przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji i grup etnicznych: Olesia Luciw-Andryjowycz, President Kongresu Kanadyjsko-Ukraińskiego i Heinz Kleist – Prezydent Niemieckiego Towarzystwa Kultury.

Po odmówionej modlitwie rozpoczęto tradycyjne dzielenie się opłatkiem, po czym przystąpiono do spożycia kolacji. Następnie zabierali głos przedstawiciele rządu i grup etnicznych, którzy w swoich wystąpieniach złożyli Polonii życzenia noworoczne, przekazali pozdrowienia od swoich instytucji i organizacji. Wyrazili uznanie społeczności polonijnej za ubogacanie kultury kanadyjskiej w ramach wielokulturowości. Z wypowiedzi Gości wynikało, że przywiązują oni dużą wagę do takich spotkań z KPK, gdyż służą one m.in. nawiązywaniu bardzo ważnych kontaktów osobistych i wymianie poglądów. Przyjemnie też zabrzmiały w wypowiedziach przedstawicieli grup etnicznych słowa uznania dla roli i programu działania KPK w społeczeństwie. Przemawiając, a także i w rozmowach, Goście ci w serdecznych słowach podkreślili swoje uznanie dla polskiej społeczności za pielęgnowanie pięknej tradycji Opłatka. Zwrócili szczególną uwagę na jej religijny charakter i ogólną serdeczną atmosferę.

Po przemówieniach Honorowych Gości odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956–1989 i Medali Pro Patria za niestrudzoną pracę na rzecz Polonii i Polski. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Konsul Generalny RP w Vancouver Marcin Trzciński w asyście Johna Szumlasa, Konsula Honorowego RP w Edmonton następującym osobom:

Ryszard Fryga           – Krzyż Wolności i Solidarności i Medal Pro Patria

Jan Malczewski         – Krzyż Wolności i Solidarności

Wiliam Chodkiewicz – Medal Pro Patria

Jagoda Wilk               – Medal Pro Patria

Marek Domaradzki – Medal Pro Patria

Wacław Osadnik     – Medal Pro Patria

Janusz Tomczak       – Medal Pro Patria

Zygmunt Potocki     – Medal Pro Patria

Robert Dworkowski –  Medal Pro Patria

Stanisław Wrona     – Medal Pro Patria        prezentacja medalu odbyła sie w szpitalu

W części artystycznej spotkania miał miejsce koncert kolęd i muzyki poważnej w wykonaniu młodych i utalentowanych edmontońskich muzyków: Maya Budzinski – skrzypce, Marysia Janisz – śpiew, Sebastian Sękowski – skrzypce i Krystian Sękowski – fortepian.

Uczestnicy spotkania byłi zachwyceni występami rodzimych artystów, nagradzając ich gromkimi brawami i owacją na stojąco.

Towarzyska część spotkania ciągnęła się do późnych godzin wieczornych przy dźwiękach muzycznych D. Ja. Korala(Bogdana Konikowskiego). Według opinii uczestników, tegoroczny Opłatek Kongresowy był bardzo udany i zakorzenił się jeszcze głębiej w tradycji edmontońskiej, jako ważne wydarzenie sezonu świąteczno-noworocznego. Do zobaczenia za rok!

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

Zdjecia: Janusz Zalewski i Zygmunt Cynar

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.