Strona główna Wydarzenia / Events Listopad skłania do zadumy i refleksji

Listopad skłania do zadumy i refleksji

227
Warszawa, 01.11.2015. Warszawskie Powązki, 1 bm. w dzień Wszystkich Świętych. (cat) PAP/Paweł Supernak

Dziś wkroczyliśmy w miesiąc listopad, przedostatni miesiąc 2017 roku.

Listopad jest w chrześcijańskiej kulturze okresem szczególnej pamięci i modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Przyroda w opadających liściach drzew przypomina nam o przemijaniu, rowniez naszego życia. Śmierć wydaje się dla nas czymś bardzo odległym i jakby nas nie dotyczyła, choć zarazem wiemy, że każdego dnia grozi nam choroba, wypadek a nawet koniec życia. Dlatego trzeba je dobrze przeżywać i cieszyć się każdą chwilą.

Mogiły budzą poważny nastrój, ale żeby uchronić nas od rozpaczy religia stawia krzyż na mogiłach. Śmierć ma w sobie wielkie dostojeństwo i nic nie potrafi złagodzić jej surowego majestatu, tylko krzyż.

Śmierć nie ominie nikogo. Przejdźmy się po cmentarzach. Przeczytajmy napisy na nagrobkach. Niemowlę, mężczyzna, kobieta, starzec, bogaty i biedny – każdy umrzeć musi. Umierają nie tylko ci, których mijamy na ulicy, ale również osoby, z którymi jesteśmy bardzo blisko związani; z którymi nie tylko się przyjaźnimy, ale których kochamy. Umierają bez względu na to, czy byli ludźmi dobrymi czy niedobrymi.

Z myśli o śmierci wypływają doniosłe prawdy życiowe. Pierwsza z tych prawd, to pewnik, że wszystko co stworzone przemija, że prawo życia doczesnego jest zarazem nieubłagalnym prawem śmierci. Chociaż byśmy dożyli stu lat, stając u schyłku życia, dziwić się będziemy, że przeminęło jak sen. Druga prawda, wypływająca z myśli o śmierci, to przeświadczenie o tym, że nie mamy tutaj miejsca trwającego wiecznie.

Atmosfera początku listopada skłania wiec do snucia refleksji o celu życia człowieka. Czy ostatnia brama, jaką przechodzimy, to brama cmentarna, czy też śmierć jest bramą do życia wiecznego?

Listopad jest szczególnym miesiącem pamięci narodowej. Jest to miesiąc wspomnień za tymi, którzy odeszli do wieczności, ale też wspomnień związanych z nasza polską historią. W tym miesiącu, bowiem 11 listopada przypada Święto Niepodległości.

Dla nas Polaków 11 listopada jest rocznicą odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa, i jako dzień związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości.

W połączeniu z kanadyjskim Dniem Pamięci dzień ten czcimy, jako rocznice odrodzenia Polski po 123 latach niewoli.

Listopad, miesiąc pamięci narodowej skłania nas do refleksji nad losem Polski. Poznawanie jej historii pobudza uczucia patriotyczne, skłania do zweryfikowania naszej postawy wobec Ojczyzny. Mówiąc o Ojczyźnie, mamy na myśli ziemię rodzinną, język, bogactwo duchowe, naród, jego historie oraz losy przyszłych pokoleń.

Jest to miesiąc uczczenia pamięci bohaterskiej śmierci żołnierzy poległych na wszystkich frontach w walce o wolność Ojczyzny i godność człowieka.

Niech w tym szczególnym dla nas miesiącu zapalony znicz, modlitwa i kwiat położony na grobie będzie zewnętrznym symbolem naszej pamięci i miłości do tych, którzy odeszli do wieczności.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.