Strona główna Wydarzenia / Events 35 Lat w Służbie Polonii

35 Lat w Służbie Polonii

383

W pierwszą niedzielę listopada 1980 roku narodził się Polski Program Radiowy emitowany ze stacji CKER, a jego twórcami byli: Franciszek Zalewski, Ryszard Makowski i Kazimierz Święch (tzw. strona techniczna). Do zespołu dołączył później, jako komentator, Jerzy Lechita. Zaczęło się w roku 1978, kiedy to Roger Charest —właściciel CKER — rzucił pomysł założenia wielojęzycznych stacji radiowych. Właśnie dzięki Rogerowi Charest, jego poświęceniu, wytrwałości, głębokiej wizji i oddaniu się sprawie wielokulturowości powstała w Edmonton stacja radiowa o profilu etnicznym.

35 lat temu w piękne słoneczne, niedzielne popołudnie przed inauguracyjnym rozpoczęciem nadawania Polskiego Programu Radiowego na edmontonskiej stacji radiowej CKER 1480 jej założyciel i prezydent Roger Charest nie ukrywał słów zachwytu. Powodem temu było nie tylko uroczyste otwarcie działalności nowej stacji radiowej, ale też wystąpienie naszego Wielkiego Rodaka, Papieża Św. Jana Pawła II w Godzinie Różańcowej Ojca Justyna nadawanej z Buffulo, w stanie Nowy Jork..

Panu Charest nie trudno było się domyśleć, że było to również Papieskie Błogosławieństwo nie tylko dla audycji Radiowej Ojca Justyna i Polonii Północnoamerykańskiej, ale również dla nowo założonej przez niego stacji Radiowej CKER 1480. Rozpoczęcie działalności stacji CKER z obecnością Św. Jana Pawła II to pamiętne, historyczne wydarzenie, które głęboko zapisało się w naszej pamięci.

Warto przy okazji wspomnieć, że równolegle z radiem prowadzony był polski program telewizyjny „Polonica” założony w 1978 roku z inicjatywy i z ramienia Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Okręg Alberta i jego prezesa prof. dr Henryka Wójcickiego.

W ciągu tych 35 lat istnienia „rozgłośni polskiej —radia CKER” było wiele zdarzeń. Jednymi z tych pierwszych była akcja pomocy rodzinie polskiego himalaisty, Piotra Jankowiaka, który zginął na Alasce oraz pomoc rodzicom tragicznie zmarłej Magdy Tomczak. Wtedy Polonia pokazała swoją wielkoduszność, swoje wielkie, szlachetne serce! Polski Program Radiowy w naszym mieście powstał w czasie kiedy w naszej Ojczyźnie zaczęły postępować szybkie zmiany społeczno polityczne przy udziale ruchu „Solidarność” i stał się wtedy jakby pomostem łączącym Polskę z tą częścią Kanady. My słuchacze czekaliśmy na te programy w każdą niedzielę spragnieni wieści z Ojczyzny w języku polskim. Polski Program Radiowy stawał się nieodłączną częścią edmontonskiej Polonii. Wielka emigracja, której początek miał miejsce w latach 80-tych spowodowała dynamiczny rozwój środowiska polonijnego, a w tym dużą role odgrywał Polski Program Radiowy. Działający równolegle z burzliwymi wydarzeniami w ojczystym kraju pośredniczył w zbieraniu pieniędzy, lekarstw, odzieży i innych niezbędnych środków dla ofiar stanu wojennego i naturalnych kataklizmów, jak powodzie. Można to zaliczyć do jednego z najpiękniejszych osiągnięć w działalności Polskiego Programu Radiowego. To była naprawdę ważna pomoc: duchowa i materialna. Rodacy w naszym ojczystym kraju wiedzieli, że my tutaj po latach pamiętamy o nich, i z nimi solidaryzujemy się.

Sprawy polonijne zawsze leżały na sercu prowadzącego audycje, a przede wszystkim nawoływanie do zachowania polskości, tradycji i wartości narodowych. Na falach eteru nie wahał się użyć słów krytyki pod adresem polonijnych instytucji i organizacji, jeśli zachodziła taka potrzeba. Powiedział kiedyś, że „przynależeć do Polonii to nie wystarczy tam być obecnym, trzeba dla tej Polonii cos robić, a potem cieszyć ze wspólnego sukcesu”.

Program stanowi trwały element w życiu Polonii a Jubileusz 35-lecia to z pewnością doniosłe wydarzenie w życiu kulturalnym Polonii w Edmonton.

Z tej okazji dziękuję p. Frankowi Zalewskiemu za Jego 35 letnie oddanie się sprawie polskości, wytrwałość i konsekwencję w działaniu, gratuluję wspaniałego sukcesu oraz życzę wiele dalszych w Jego działalności społecznej dla Polonii.

Zygmunt Cynar – Polonia Edmonton News

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.